Mars’ın Dolunay’ı

0

Mars’ın Dolunay’ı ilk kez görüntülendi. ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars’ın uydusu Phobos’u ilk kez dolunay formunda görüntüye ulaştı.

NASA, 2001 yılından beri Mars’ın yörüngesinde bulunan Odyssey aracı tarafından gönderilen dolunay fotoğraflarını bir araya getirerek gösterdi. Odyssey’in kızılötesi kameraları tarafından çekilen görüntülerde, dolunay ısı dereceleri nedeniyle gökkuşağı renklerinde birer ‘şeker’ gibi görüntülendi.

Kameralar, Phobos’un yüzeyindeki ısı değişikliklerini tespit edebiliyor.

Dolunayı görüntüleyebilmek ve yakalayabilmek için 2017 yılından beri gözlem yapan bilim insanları, bulguların Phobos’un hangi materyallerden oluştuğunu saptamaya yardımcı olmasını ümit ediyor.

Mars'ın Dolunay'ı
Mars’ın Dolunay’ı

Odyssey  projesinde çalışan bilim insanı Jeffrey Plaut, “Yeni görüntüler bir çeşit sıcaklık hedef merkezi; merkezinde en sıcakken dışarı çıkıldıkça soğuyor” diye ifade etti.

BİR MARS GÜNÜ İÇİNDE İKİ KERE DOĞUP BATABİLİYOR

Mars’ın iki uydusundan biri olan Phobos, diğer uydu Deimos’dan daha büyük ve Kızıl Gezegen’e de daha yakın bir konumdadır.

Phobos, yaklaşık 7 saatlik dönüş hızıyla, bir Mars günü içinde iki kere doğuyur ve batıyor.

Kaynak: Sputnik, NASA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T