Lockheed U-2 (Dragon Lady)

0

Demir Perde’nin arkasına bakan uçak hala dimdik ayakta.

ABD Hava Kuvvetleri’nin “Dragon Lady” (Ejder Hanım) adını verdiği U-2, mühendis Clarence “Kelly” Johnson’un elinden çıktı ve tasarım aşamasından test uçuşuna kadar sadece dokuz ayda hazırlandı . İnce gövdesi ve uzun kanat açıklığı, U-2’nin 21 kilometre irtifada 4.800 kilometreden daha uzağa gitmesini sağlıyor.

U-2 pilotlarının kasklarında püre haline getirilmiş özel yemekleri yemelerini sağlayan beslenme tüpleri var.

U-2 ailesinin bir sonraki üyesi olan U-2S ise 1980’lerde inşa edildi ve görev süresinin 2050’yi bulması bekleniyor. Bu uçaklar gece, gündüz ve hava koşulu fark etmeksizin veri toplayabilen son teknoloji ürünü algılayıcılara sahip. Elde edilen istihbarat, süper hızlı dijital bağlantılar üzerinden, analiz ve değerlendirme için gerçek zamanlı olarak payłaşılıyor.

U-2 pilotları yüksek irtifada uçarken korunmak için basınçlı uzay kıyafetleri giyiyor.

Günümüzde U-2’lerden bazıları atmosfer testleri için gereken algılayacılar monte edilmiş halde, NASA için çalışıyor. U-2S’ler ise Irak ve Afganistan üstünde de görev yaparak direnişçilerin iletişimini dinliyor; inanılmaz görüntü algılayıcılarıyla yerdeki en ufak düzensizlikleri saptayarak kara kuvvetlerini el yapımı patlayıcılara ve mayınlara karşı uyarıyor.

Lockheed U-2 (Dragon Lady) Anatomisi

Kanat Açıklığı: U2’nin bir uçtan diğerine 31,4 metreyi bulan kanat açıklığı, yüksek irtifa görevleri için gereken kaldırma kuvvetini mükemmel biçimde sağlıyor.

Yükseklere Tırmanma: U-2 kalkıştan sonra, yaklaşık 20 dakikada 15.240 metreye ve bir saatte 19.912 metreye tırmanabiliyor.

Kabin Basıncı: Vurgun riskini azaltmak için 2013’ten beri kokpit basıncı 8.840 m (neredeyse Everest’in yüksekliği) yerine 4.570 m seviyesine ayarlanıyor.

Algılayıcılar ve Ekranlar: Elektro optik ve kızılötesi algılayıcılar veriyi kokpite yollayarak pilota anlaşılır bilgi sunuyor.

Yük: Bu kadar yüksek irtifada bile uçak 2.270 kg ağırlıkta algılayıcı ve göreve özgü donanım taşıyor.

Güvenlik Aracı: U-2’yi yere indirmek çok zor bir iş ve bir güvenlik arabasından takip eden başka bir pilotun telsizle yön vermesi gerekiyor.

İniş Takımları: Uçağın ön ve arka iniş takımları birbiri ardına dizilmiş ve U-2 , ancak bir kanadının ucu yere değerek duruyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T