Karnımız Neden Guruldar?

0

Karnımız Neden Guruldar? Peristalsis adı verilen istemsiz kasılma dalgaları, yediğimiz yiyecekleri yumuşatmak ve sindirim sistemine göndermek için karıştırır. Kasılmalara yemek borusu duvarındaki güçlü kaslar neden olur. Bu kaslar yalnızca on saniyede yiyecekleri mideye iter. Mide kasları da yiyeceklerle mide özsularını karıştırır.

Dört saat sonra yarı sindirilmiş ve sıvılaştırılmış yiyecekler ince bağırsağa gider. Burada daha güçlü kas kasılmaları yiyecekleri bağırsağın kıvrımlarından geçmesi için zorlar. Guruldama işte burada meydana gelir. Gazlı yiyeceklerdeki hava ya da yerken çoğunlukla yemeği çiğnerken konuştuğumuz veya burnumuzdan nefes aldığımız için yutulan hava da ince bağırsağa gelir. Küçük bir alanda bir araya gelen sıvı ve gaz, çağıltı sesine neden olur.

İnce bağırsakta ne kadar az gıda varsa guruldama o kadar kuvvetli olur. İnsanların mide gurultusunu açlıkla ilişkilendirmesinin sebebi de kısmen budur. Diğer bir nedense mide boş olsa da beynin düzenli aralıklarla peristalsisi tetikleyerek bağırsaklardaki besin kalıntılarını temizlemesidir. Bu da kendinizi aç hissetmenize neden olan bir boşluk hissi oluşturur.

Kaynak: İnsan Bedeninin Sırları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T