Laika: Yörüngedeki İlk Hayvan

0

Moskova sokaklarında dolaşan Laika sıradan bir sokak köpeğiyken dünyaca ünlü bir bilim yıldızına dönüştü. Sovyet bilim insanları sokak köpeklerinin aşır soğuk ve açlığa dayanabilme kapasitesinden yola çıkarak onu zorlu bir eğitim programına dahil etti ve 1957’deki uzay yolculuğuna hazırladı.

Bir kapsülün içine koymadan önce (kapsül aslında sadece 18 kilogramlık bir metal toptu) Laika’nın tüyleri hafif bir alkollü solüsyon ile silinmiş ve hayati fonksiyonlarını takip edebilmek için kullanılacak olan algılayıcıların konacağı yerler iyodin ile boyanmıştı.

Laika’yı uzaydan geri döndürecek bir plan yoktu ve uçuştan birkaç saat sonra stres ve aşırı sıcaktan dolayı öldü. Ölüm nedeni 40 yıl boyunca saklandı. Sputnik 2 Dünya’nın atmosferinde yanmadan önce Dünya’nın çevresinde 2570 tur attı. 2008 yılında, Moskova’da eğitim aldığı tesisin dışına Laika’nın bir heykeli dikildi.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T