İkizler Araştırması (NASA)

0

Uzay istasyonunda yaşamanın insan vücudunda yarattığı etkileri Dünya‘daki bir vücutla nasıl karşılaştırabiliriz? Bugün sahip olduğumuz verilerin çoğu, ikiz astronotlarla yürütülen bir uzay deneyi kapsamında toplandı. Scott ve Mark Kelly, NASA‘nın ikizler araştırması için denek oldular. Bir yıllık süre zarfında Scott uzayda yaşarken Mark Dünya‘da kaldı.

İkizlerin genleri aynı olduğu için çalışmada yalnızca çevresel faktörlere odaklanmak mümkün oldu. Bir yıl sonra astronotların vücutlarını analiz eden araştırmacılar, Scott’ın retinalarının ve şahdamarının kalınlaştığını gördüler. Ayrıca Scott kardeşine kıyasla önemli ölçüde kilo vermiş ve su kaybına uğramıştı. Scott’ın yaşadığı değişikliklerin bir kısmı inişten kısa süre sonra normale dönecek olsa da bazıları kalıcı olacaktı.

Scott’ın başlangıçta ikiziyle aynı olan DNA’sı biraz hasar görmüştü. Kromozomların uçlarındaki koruyucu kapaklar daha uzun görünüyordu. Buna ek olarak Scott, bilişsel yeteneklerinde kalıcı düşüş yaşadı. Testleri eskisinden daha yavaş çözüyor ve daha çok hata yapıyordu.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T