Holografik Evren

0

Kabul ediyoruz, üç boyutlu evrenimizin aslında iki boyutlu uzayda bir izdüşüm olabileceği fikri kulağa tuhaf geliyor. Ancak holografik evren teorisinin bazı destekçileri var ve teorinin doğru olup olmadığını hala bilmiyoruz.

Bu teori, kuantum teorisiyle kütle çekimini bir araya getirmeyi amaçlayan holografi ilkesine dayanıyor. Teori, biz de dahil olmak üzere tüm evrenin kozmolojik ufuktaki bir izdüşümden ibaret olduğunu öne sürüyor. Teoriye göre biz, iki boyutlu bir düzlem olan gerçek evren üzerinde üç boyutlu bir izdüşümüz.

Fikir, kütle çekiminin ince ve titreşen sicimlerden oluştuğunu söyleyen sicim teorisinden geliyor. Bu sicimler 3B nesneler hakkında bilgi içerebilir, yani evrenin 3B olmaması için bir neden yok.

Ne yazık ki bunun doğru olup olmadığını ögrenmemiz imkansız. Holografik bir evrenle normal bir evren bize aynı görünür. En iyi ihtimalle, kuantum düzeyinde yapılacak deneylerden bazı bilgiler edinebiliriz ama hologram olup olmadığımızı asla anlayamayabiliriz. Zaten holografik evren fikri de biraz tartışmalı bir konu.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T