Evrendeki İlk Molekül

0

Bilim insanları on yıllarca süren araştırmadan sonra büyük patlamanın ardından evrendeki ilk molekül türüne dair uzayda kanıt tespit etti.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 3.000 ışık yılı uzaklıktaki gezegensi bulutta helyum hidrür ( evrendeki ilk molekül ) kalıntıları tespit ettiğini açıkladı.

Bu keşif, helyum hidrürün aslında uzayda var olduğuna ilişkin de bir kanıt niteliğinde sayılıyor.

Evrenin ilk zamanlarında sadece birkaç tip atom mevcuttu.

Bilim insanları, büyük patlamadan 100.000 yıl sonra, helyum ve hidrojen atomlarının ilk kez bir araya gelerek ‘helyum hidrür’ isimli molekülü oluşturduğunu varsayıyor..

Helyum hidrürün evrenin bazı bölgelerinde var olduğu tahmin ediliyordu fakat şimdiye kadar helyum hidrüre dair bir iz bulunamamıştı.

Evrenin kimyasına ilişkin düşünceleri kanıtlar nitelikte

Helyum hidrürün NGC 7027 isimli gezgensi buluttaki keşfini Nasa’nın uçan teleskobu olarak adlandırılan SOFIA gerçekleştirdi.

Bilim insanları bu keşfin evrenin ilk başlardaki kimyasal yapısına ve bu yapının milyarlarca yıl içerisindeki gelişimine ilişkin düşüncelerimizden birini teyit ettiğini de ifade etti.

SOFIA Bilim Merkezi’nin direktörü Harold Yorke, “Bu molekül dışarılarda bir yerlerdeydi, ancak doğru pozisyonda gözlem yapacak doğru araçlara ihtiyacımız vardı. SOFIA bunu mükemmel bir şekilde yapmayı başardı” dedi.

Evren, gezegenler, yıldızlar ve galaksiler gibi büyük ve karmaşık yapılarla dolu.

Ancak 13 milyar yıl önceki büyük patlamadan sonra evren çok sıcaktı ve çoğunlukla helyum ve hidrojen olmak üzere sadece birkaç çeşit atom mevcuttu.

Atomlar ilk molekülleri oluşturmaya başladıklarında, evren sonunda soğumaya ve şekle girmeye başladı. Bilim insanları helyum hidrürün ilkel anlamdaki ilk molekül olduğu sonucuna ulaştı.

Soğuma başladıktan sonra, hidrojen atomları, helyum hidrür ile etkileşim kurabilmeye başladı ve böylece yıldızların oluşmasında birincil derecede rol oynayan hidrojen molekülü ortaya çıktı.

Yıldızlar ise günümüzün kimyasal açıdan zengin evrenini oluşturdu.

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nden Rolf Guesten, “Helyum hidrürün yıldızlararası uzaydaki varlığına ilişkin kanıtın eksikliği, astronomide 10 yıllar boyunca bir çıkmaz oluşturdu” olarak ifade ediyor.

 

Kaynak: BBC

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T