Evrende Yalnız Mıyız?

0

Şu ana kadar elimize kesin bir kanıt geçmese de birçok kişi UFO’lara ve uzaylıların varlığına inanıyor. Sizce de bu evren sadece biz dünyalılar için biraz büyük değil mi? Başka yaşam formları da var mı? Tam şu anda bize sinyal yolluyor olabilirler mi?

Dünya’yı ele geçirmek isteyen, biz dünyalılar hakkında bilgi toplayan, galaksiler arası savaş açan uzaylıların olduğu filmlerden en az birini izlemişsinizdir. Farklı bir galaksiden gelmiş, bize benzemeyen ve bazıları süper güçlere sahip uzaylılar. Kafamızda uzaylı denilince bir imge oluşsa da birçok astronoma göre bir uzaylının Dünya’yı ziyaret etme olasılığı oldukça zayıf bir ihtimal.

Ama şöyle bir düşündüğümüzde, gezegenimizin hemen hemen her parçası hayatla doluyken, neden başka bir gezegende, başka bir sistemde mikrobik seviyede de olsa hayat olmasın? İstatiksel  düzeyde, Samanyolu 100,000 ışık yılı çapında, çeyreğinin çevresinde dönen gezegenlerin olduğu 200 ila 400 milyar civarında yıldız barındıran bir spiral galaksi. Yaşanabilir bölge dediğimiz bölgede bizim gezegenimize benzeyen 500 milyon gezegen olabilir.

Eğer uzaylı medeniyetler de bizim teknoloji seviyemize ulaştıysa diğer yaşam formlarını araştırmak için sinyal yollamak kulağa gayet mantıklı geliyor. Fakat bu yolda en büyük sorun ise, enerji, madde ya da bilgi hiçbir şey ışıktan daha hızlı hareket edemez. (Takyon Parçacıkları Hariç (Teorik))

Bir uzaylı mesajının Dünya‘ya ulaşması belki de 75,000 ışık yılı alabilir. Aslına bakarsanız, yaşanabilir bölgedeki gezegenlerin arasında bize en yakın olan Gliese 581g Dünya‘ya sadece 20 ışık yılı uzaklıkta. Acaba oralarda bir yerde bizi varlığımızdan haberi olan birileri olabilir mi?

Büyük Potansiyel

Samanyolu Galaksisi, yaşanabilir bölgede zeki yaşam formunu desteklemesi mümkün Dünya dışı gezegenlere ev sahipliği yapan 500 milyondan fazla yıldız barındırıyor.

Sinyal

Eğer uzaylılar da bizimki gibi bir teknoloji yarattıysa, elektromanyetik spektrumda radyo sinyalleri kullanarak ya da başka yöntemlerle diğer uzaylı medeniyetlerle iletişim kurmak için uğraşıyor olabilirler.

Uzaklık

Dünya dışı gezegenleriyle bilinen yıldız sistemleri 20 ila 75,000 ışık yılı uzaklıkta olabilir. Yani herhangi bir mesaj buraya ulaşana kadar çoktan zamanın kendisi kadar yaşlı olacak.

Mesaj

Ne tür bir mesaj almayı bekliyoruz? Eğer karmaşık bir mesaj alırsak bunu çözebilecek miyiz? Daha da önemlisi cevap vermeli miyiz?

Kaynak: Yeni Fikirler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T