Dünya’nın Yaşam Öyküsü

0

Gezegenimizin doğumundan bugününe ve yarınına bir yolculuk…

4,6 Milyar Yıl Önce: Güneş Sistemi, genç Güneş‘i sarmalayan toz ve gaz bulutlarından biçimlenirken Dünya oluştu.

4,5 Milyar Yıl Önce: Ay oluştu.

4-3,8 Milyar Yıl Önce: Geç Dönem Ağır Bombardıman döneminde büyük asteroit ve kuyrukluyıldız yağmurları oldu.

3,5 Milyar Yıl Önce: Bilinen en eski yaşam, tekhücreli organizmalar halinde ortaya çıktı. Deniz yatağında mı, suda mı, karada mı başladı bilinmiyor.

3.4 Milyar Yıl Önce: Erken mikroorganizmalar güneş ışığını kullanarak tek molekülleri şekere dönüştürmeyi öğrendi ve fotosentez başlamış oldu.

3 Milyar Yıl Önce: Dünya‘da levha tektoniği başladı ve yüzey devasa kaya levhalarına bölündü.

Dünya’nın ilk kıtasına ”Ur” diyoruz.

2,5 Milyar Yıl Önce: Bakteriler yaşam için elzem olan gazı üretmeye başlayınca atmosfere oksijen eklendi. Buna Büyük Oksidasyon Olayı deniyor.

2,3 Milyar Yıl Önce: Volkanik aktivite eksikliği gezegenimizin donarak ”Kartopu Dünya’ya” dönüşmesine yol açtı.

2 Milyar Yıl Önce: Çekirdeği, mitokondrisi ve hücre zarı olan ökaryot hücreler ortaya çıkmaya başladı.

1,5 Milyar Yıl Önce: Ökaryotlar nihayetinde bitkileri, mantarları ve hayvanları oluşturacak üç gruba bölündü.

900 Milyon Yıl Önce: Çokhücreli yaşam ilk kez ortaya çıktı ama bunun ardındaki süreci kimse tam olarak bilmiyor. Yanıtı bulursak başka gezegenlerde de yaşam bulabiliriz.

650 Milyon Yıl Önce: Gezegende ilk defa kompleks canlılar meydana geldi. Muhtemelen denizanasıydı bunlar.

535 Milyon Yıl Önce: Kambriyen patlaması başladı ve sadece 25 milyon yıl gibi kısacık bir evrimsel olayda, tüm başlıca hayvan grupları ortaya çıktı. Bu “patlamanın” nedeni henüz bilinmiyor ama hayvanların artık sert kabuklarının olması daha iyi fosilleşmelerini sağlamış olabilir.

500 Milyon Yıl Önce: Kimi hayvanlar karaya çıktılar. Bunu ilk yapanların, böceklerle deniz kabukluları arasındaki evrimsel halka olan ”euthycarcinoidler” olduğunu söyleniyor.

250 Milyon Yıl Önce: Bir kitlesel yok oluşun ardından dinozorlar ortaya çıktı ve neredeyse 200 milyon yıl boyunca Dünya‘da hüküm sürdü.

65 Milyon Yıl Önce: Dinozorlar (pterozorlar ve dev deniz sürüngenleri dâhil) bir asteroidin Dünya‘ya çarpmasıyla (buna Kretase- Tersiyer yok oluşu deniyor) ortadan kalktı ve bu da memelilerin gezegeni ele geçirmesini sağladı.

60 Milyon Yıl Önce: Asya’nın sıcak ve nemli yağmur ormanlarında bilinen en eski primatlar evrimleşti.

7 Milyon Yıl Önce: En erken atamız olan ilk hominid sahneye çıktı. Ona Sahelanthropus tchadensis deniyor.

200.000 Yıl Önce: Uzun bir bekleyişin ardından ilk insanlar (Homo Sapienns) ortaya çıktı ve 200.000 yıl içinde gezegenin her köşesini kolonileştirdi.

2.000 Yıl Sonra: İstatistiksel olarak, bu zamana kadar bir asteroit ya da süper volkan biz dahil Dünya‘daki çoğu canlıyı muhtemelen ortadan kaldırmış olacak.

100.000 Yıl Sonra: Grönland buz örtüsü eriyecek ve tüm dünyada deniz seviyesi ciddi oranda yükselecek.

500 Milyon Yıl Sonra: Güneş‘in sıcaklığı, Dünya’nın yüzeyini çöle çevirecek kadar yükselecek. Takip eden birkaç milyar yıl içinde, Dünya‘daki en büyük organizmalar ölecek ve geriye yalnızca sineklerle bakteriler kalacak.

4 Milyar Yıl Sonra: Andromeda galaksisi Samanyolu’yla çarpışacak ama bunun Güneş Sistemi‘ni nasıl etkileyeceği henüz meçhul (fakat gecelerin harika görüneceği kesin).

5 Milyar Yıl Sonra: Güneş, hidrojen yakıtını tüketecek. Dünya‘yı yutabilir ya da gezegen sarmal çizerek Güneş‘ten kaçabilir.

1 Trilyon yıl Sonra: Güneş‘in enerji yaymayı bırakıp soğuk bir siyah cüceye dönüşme sınırı bu.

100 Kentilyon Yıl Sonra: Dünya‘nın yörüngesi bozulacak ve gezegenden ne kaldıysa, Güneş‘ten kalanlarla çarpışacak.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T