Denizaltıların Tarihçesi

0

Su altı araçlarının gelişimindeki kilometre taşları nelerdir? Denizaltıların Tarihçesi…

Drebbel I (1620)

Hız: Bilinmiyor Menzil: 3 Saat Derinlik: 4.5 Metre

İlk denizaltıyı Hollandalı mühendis Cornelius Drebbel yaptı. Bu, yağlanmış su geçirmez deriyle kaplı, kürekli bir tahta gemiydi ve yüzeye uzanan hava tüpleri oksijen sağlıyordu.

Turtle (1776)

Hız: 5 km/s Menzil: 0.5 Saat Derinlik: Bilinmiyor

Tarihin bilinen ilk denizaltı saldırısını Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında Turtle (Kaplumbağa) gerçekleştirdi. Amacı HMS Eagle gemisini patlatmaktı ama pilot bombayı geminin gövdesine tutturamadı.

Nautilus (1800)

Hız: 7 km/s Menzil: 6 Saat Derinlik: 7.5 Metre

Amerikalı kaşif Robert Fulton’un denizaltısı elle çevrilen bir pervaneye sahipti ama itkiyi, katlanır direk ve yelken sağlıyordu. Denizaltı İngilizlere karşı kullanılmak üzere Napolyon tarafından sipariş edilmişti.

Plongeur (1863)

Hız: 7.2 km/s Menzil: 1 Saat Derinlik: 10 Metre

Fransız donanmasının sıkıştırılmış havayla çalışan Plongeur’u insan itkisine dayanmayan ilk denizaltıydı. Mahmuzu ve bir de torpidosu bulunan araç, motor sorunları yüzünden deneme safhasını atlatamadı.

USS Holland (1900)

Hız: 9.3 km/s Menzil: 5 Saat Derinlik: 23 Metre

İrlandalı John Philip Holland elektrik motoru ve içten yanmalı motor kullanarak su altı aracına güç sağlayan ilk kişiydi. ABD donanmasının satın aldığı araç birçok tasarıma ilham verdi.

USS Nautilus (1954)

Hız: 54 km/s Menzil: 2 Hafta Derinlik: 213 Metre

İlk nükleer denizaltı, gizlilikle hızı bir araya getirerek deniz muharebelerini baştan aşağı değiştirdi. ABD Donanması’ndan Kaptan Hyman G. Rickover’ın idaresindeki 97 metrelik USS Nautilus, Kuzey Kutbu’nun altından geçen ilk araç oldu ve 25 yıl görevde kaldı

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T