Çoklu Evren Argümanları

0

Çoklu evren kuramının bilimdeki en tartışmalı kuramlardan biri olduğunu söylesek abartmış olmayız. Çoklu bir evrende yaşadığımızı öne sürerken dayandığımız bir temel var mı? Çoklu evren kuramını belki de daha yaygın bir ad olan “paralel evrenler” olarak tanıyorsunuz. İşte bu kuramı destekleyen ve desteklemeyen argümanlar şunlar:

DESTEKLEYEN

Kozmik Şişme: Evrenimiz varlığının ilk anlarında katlanarak büyüdü ama bu genişleme her yerde aynı mıydı? Eğer değilse uzayın farklı kısımları farklı oranlarda genişlemiş ve birbirinden soyutlanmış olabilir.

Matematiksel Sabitler: Evrenimizin kanunları nasıl bu kadar yerine oturuyor? Kimileri bunun sadece şans eseri olduğunu düşünüyorlar. Bizimki, rakamların doğru denk geldiği sayısız evrenden yalnızca biri.

Gözlemlenebilir Evrenler: Etrafımızdaki gözlemlenebilir uzayın ötesinde ne var? Hiç kimse tam olarak bilmiyor ve öğrenene kadar da evrenimizin sonsuza dek uzandığı düşüncesi epey ilginç.

KARŞI ÇIKAN

Çürütülebilirlik: Çoklu evren kuramlarını test etmemiz olanaksız. Gözlemlenebilir evrenin ötesini asla göremeyeceksek, kuramları çürütmenin bir yolu yoksa onları ciddiye almalı mıyız?

Occam’ın Usturası: Bazen en iyi fikirler en basit olanlardır. Kimi fizikçiler çoklu evren kuramına hiç ihtiyacımız olmadığını düşünüyor. Hiçbir paradoksu çözmediği gibi sadece yeni güçlükler ortaya çıkarıyor.

Kanıt Yok:  Çoklu evren kuramlarını çürütememek bir yana, kanıtlamak da olanaksız. Şu anda çoklu evrenlerin var olduğuna ilişkin hiçbir kanıtımız yok. Görebildiğimiz her şey tek bir evren olduğunu söylüyor, o da bizimkisi.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T