Cep Telefonu Nasıl Şarj Edilmeli?

0

Cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi cihazlar genellikle lityum iyon polimer adı verilen bir tür Li-on pil kullanıyor. Li-on piller güvenli, hafif, hızlı şarj edilebilir ve görece ucuz olmasından dolayı tercih ediliyor.

Öte yandan günlük hayatın bir parçası olan cihazların en olmadık zamanda şarjlarının bitmesi modern insanın sıkıntılarının başında geliyor. Şarj edilebilir piller zaman içinde depolama kapasitesini kaybetmeye başlıyor. İlk aldığımızda 1 gün boyunca rahatlıkla kullanabildiğimiz cep telefonu 1 yıl sonra gün bitmeden şarjı biter hale gelebiliyor. 

Li-on pillerin ömrü şarj döngü sayısı ile tanımlanıyor. Ortalama 300 ile 500 şarj döngüsünden sonra Li-on pillerin depolama kapasitesi önemli ölçüde düşüyor. Muhtemelen önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde çok uzun ömürlü pillerin çıkmasıyla sorun tümüyle çözülecek olsa da bugün için yapabileceklerimize göz atalım.

Cep Telefonu Nasıl Şarj Edilmeli ?

Cep telefonu kullanırken pili %20 ile %80 doluluk oranında kullanın.

Cihazınızı gece şarja takmayın. Bu durumda pil uzun bir süre %100 dolulukta durduğu için ömrü kısalıyor. Üstelik mini şarj döngüsü ( %100 -> %99 -> %100 ) pil ömrüne olumsuz etki ediyor. Bazı şarj kabloları cihaz dolduğunda güç akışını otomatik keserek pil ömrünü uzatmayı sağlıyor. Bulabilirseniz bu tür kabloları kullanın.

Hızlı şarj özelliğini pek fazla kullanmayın. Bazı cihazlarda hızlı şarj kapatma ayarı bulunuyor. Hızlı şarj özelliği, cihazların pillerini kısa sürede doldurmak için hayli faydalı olsa da pil ömrünü önemli ölçüde kısaltıyor. Bu özelliği acil durumlar dışında kullanmamaya gayret edin.

Cihazı oda sıcaklığında kullanın. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk, pil ömrünün kısalmasına neden oluyor. Özellikle gece yatarken yastık altına konulan cihazlar aşırı ısınabiliyor, hatta tehlikeli yaralanmalar neden olabiliyor.

Cihazınız şarj olurken yoğun güç gerektirecek şekilde kullanmayın. (oyun program video vs.) bu işlemler esnasında yüksek voltaj ve yüksek sıcaklık birleşince pil ömrü önemli derece de azalıyor.

Cihazınızı uzun bir süre kullanmamayı planlıyorsanız pil doluluğunu %70 lerde ve hafif serin yerlerde muhafaza edin. Tam dolu halde pilde bırakmak yıpranmalara sebep olur.

Tüm bu tavsiyeler pil ömrünü uzatmak ve daha optimum şekilde kullanmak için hazırlanmıştır. Şunu unutmayın ki her pilin bir ömrü vardır. Biz sadece bu ömrü uzatabilecek çözümler bulabiliriz. Ve zamanı geldiğinde ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın cihazınızın pilini değiştirmeniz gerekecektir.

Kaynak: Bilim Ve Teknik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T