Bomba Uzmanı Keseli Dev Sıçanlar (HeroRAT)

0

Kâr amacı gütmeyen Belçikalı bir kuruluş olan APOPO, Dünya‘da 60’tan fazla ülkede, çok sayıda sivilin ölümüne sebep olan kara mayınlarını tespit etmek için, HeroRAT ismini verdikleri özel eğitimli keseli dev sıçanlar yetiştiriyor.

Hayvanların koku alma duyularının çok gelişmiş olduğunu biliyoruz. Afrika’da hem yiyecek hem de evcil hayvan olarak kullanılan keseli dev sıçanlar, APOPO tarafından 20 yıldır eğitiliyor. Zorlu eğitimlerini başarıyla tamamlayıp “Kahraman” unvanı alan bu keseli sıçanlar Dünya‘nın birçok ülkesinde mayın saptamak için kullanılıyor.

Ağırlıkları çok az olduğu için bastıkları mayınların patlamasına neden olmuyorlar. Tam teçhizata sahip ve özel eğitilmiş askerlerin, 4 gün içerisinde mayın taraması yaptıkları 200 metrekarelik bir alanı, 20 dakika gibi kısa bir sürede çok yüksek isabet oranı ile tarayabiliyorlar.

Ayrıca, bu hayvanların kokusundan tespit ettiği şey sadece patlayıcılar değil. APOPO, bu hayvanları her yıl yaklaşık 1.8 milyon insanın ölmesine sebep olan Tüberkülozu saptamak için de eğitiyor. Tüberkülozun yol açtığı bazı bileşiklerin kokusunu, hastalardan alınan tükürük örneklerini koklayarak alabiliyor. Ve laboratuvar olanağının kısıtlı veya hiç olmadığı coğrafyalarda ön tarama ve erken teşhis için kullanılabiliyor.

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T