Ölüm Vadisindeki Hareketli Taşların Sırrı

0

Mojave çölünün bir parçası olan Death Valley veya Ölüm Vadisi, Kuzey Amerika’nın en kurak, en alçak ve en sıcak vadisidir. Kuzey Amerika’nın en alçak noktası, bu vadide bulunan Badwater Havzası’dır. Ve deniz seviyesinin 86 metre aşağısında bulunur.

Death Valley Ulusal Parkı

Ölüm vadisi, insanların aklını kurcalayan ilginç bir soruya ev sahipliği yapıyor. Sıcaktan kavrulan bu kurak arazide, bazılarının ağırlığı 300 kilogramdan fazla olan taşlar, arkalarında iz bırakarak kendi kendilerine hareket ediyorlar. Bu hareket çıplak gözle gözlemlenebilecek kadar hızlı gerçekleşiyor.

Bu taşların hareketleriyle ilgili yıllar içinde UFO’lar, şakacı turistler, tuhaf manyetik alanlar gibi birçok ilginç teori ortaya atılmış olsa da bunların hepsinin doğru olmadığı anlaşıldı. Bu koca taşların her birinin farklı yöne gitmesi, bazen durarak yön değiştirmeleri gibi gözlemler, bu hareketin manyetik alan kaynaklı olmadığını gösteriyor. Rüzgarların da bu yüzlerce kiloluk taşları hareket ettirmesi pek olası değil.

Peki Bu Hareketli Taşların Sırrı Ne

Bu ilginç gizemin sırrı 2014 yılında bulundu. Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalarda, çöle düşen ve hemen buharlaşan yağmurun bu taşların gölgesinde biriktiğini, ve gece soğuyan hava ile birlikte buharlaşan suyun donarak taşların altında bir tür “kızak” oluşturduğunu keşfettiler.

Alt tarafında buzdan kızaklar oluşan bu yüzlerce kiloluk taşlar, rüzgar yardımıyla saatte 6 metreye kadar, engebesiz çöl zemininde hareket ediyorlar. Ve buzda gündüz hiçbir iz bırakmadan buharlaşıyor.

Kaynak: Popular Science

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T