Aztek Kartal Savaşçıları

0

İspanyol istilacılar gelmeden önce Aztek İmparatorluğu günümüz Meksika’sının geniş bölgelerinde hüküm sürüyordu. Kontrolü sağlayan piyade türlerinden biri de kartal savaşçılarıydı. Kartal savaşçıları ve jaguar savaşçıları, askeri gücüyle ünlü Aztek toplumunun seçkin bir birimini oluşturuyordu.

Azteklerin toplumda kabul görmeleri için savaşta kendilerini kanıtlamaları, yani törenlerde kurban edilmek üzere belli sayıda düşman askeri yakalamaları gerekiyordu. Bu yüzden kartal savaşçılarının silahlarının çoğu öldürmek için değil yaralamak için tasarlanmıştı. Aztek toplumu metali eritme teknolojisine sahip değildi. Bu nedenle silah yapmak için çevrelerindeki malzemeleri kullanıyorlardı. Sapanla fırlatmak için taş topluyorlar, hindi tüylerinden ok yapıyorlar, tuniklerini kristalleştirip sertleştirmek için tuza batırıyorlardı. Kartal savaşçıları ayrıca atlatl (bir tür mızrak ve dart fırlatma aleti) ve macuahuitl (keskin cam bıçaklar takılı tahta kürek) gibi benzersiz silahlar taşıyordu.

Kartal Savaşçıları Aletleri

Başlık: Savaşçılar, açık bir kuş gagasını sembolize eden tüylü bir baş süsü ve ahşap başlık takıyordu.

Koruma: Savaşçılar pamuk doldurulmuş bir tunik giyiyor ve chimalli adı verilen, parlak renkli, tüylü, yuvarlak bir deri kalkan taşıyordu.

Macuahuitl: Macuahuitl adlı silah, içine volkanik kayaçlardan yapılan camların gömüldüğü ahşap bir kürekti.

Diğer Silahlar: Kartal savaşçıları mızrak; sapan; ayrıca taş, kemik veya obsidyen uçlu oklar taşıyordu.

Kaynak: How It Works

İlginizi Çekebilir: Tarihin En Ölümcül Savaşçıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T