Nazca Çizgileri

0

Nazca çizgileri; Nazca Kızılderilileri, 1.500 yıldan uzun zaman önce Güney Peru’nun Pasifik kıyılarıyla And Dağları’nın etekleri arasındaki çorak ovalara dümdüz çizgiler, geometrik şekiller ve 70’ten fazla bitki ve hayvan şekli çizmeye başladılar. Bunlar arasında sinekkuşu, köpek, koşan bir maymun, kaktüs, çiçek, ağaç gibi birçok canlı var.

Çizgileri ilk kez 1926’da Perulu arkeolog Toribio Mejia Xesspe keşfetti, ama 1930ʻlu yıllarda ticari uçaklar bölgenin üzerinden uçmaya başlayıp da çizgiler gökyüzünden görüntülenince ne kadar muhteşem oldukları daha iyi anlaşıldı. Yerden bakarak çizgileri ayırt etmek çok zor; ancak yukarıdan bakıldığı zaman geometrik şekiller, zikzaklı çizgiler ve olağanüstü hayvan çizimleri ortaya çıkıyor.

Nazca halkı, bu şekilleri çizmek için pas renkli demir oksitle kaplanmış kayaların üst tabakasını dikkatlice kazımış. Böylece, güneş ışığında parlayan, daha açık renkli bir kum ortaya çıkmış. Sıcak ve kuru iklim sayesinde çizgiler, çizildikleri günden beri büyük ölçüde bozulmadan kalabilmiş. Nazca çizgilerinin ne amaçla yapıldığını kimse bilmiyor. Çizgilerin dev bir astronomik takvimi tasvir ettiği, hayvanların gece gökyüzündeki yıldız kümelerini temsil ettiği gibi birçok garip teori ortaya atıldı.

1960’larda bazı araştırmacılar, zikzaklı çizgilerin Dünya‘yı ziyaret eden uzaylılar için iniş alanı olduğunu ve çizimlerden birinin antik bir astronotu tasvir ettiğini bile düşündüler. Günümüzde, hayvan çizimlerinin bereket ve su sembolleri olduğu, tanrılardan yağmur dilemek için çizildikleri düşünülüyor. Kuraklık nedeniyle böyle bir “yağmur duası” ritüeli geliştirilmiş olabilir. Nazca çizgilerinin gerçek amacı bilinmese de hâlâ hayranlıkla izleniyorlar ve 1994’te UNESCO Dünya Mirası ilan edildiler.

Nazca Çizgileri

Nazca Çizgileri Nasıl Yapıldı?

Arkeologlar, nazca halkının bu çizgileri nasıl yarattığını anlamak için yıllarca çabaladı.

Gizemli Çizgiler: İplerle birbirine bağlı iki kazık, çizgilerin sabit genişlikte olmasını sağlıyordu. Bazı kazıklar 50 km boyunca kullanılıyordu.

Mükemmel Spiraller: İki kazık arasına bir ip bağlanıyor, üçüncü bir kazık da yere saplanıyordu. Bağlı kazıklardan biri diğerlerinin etrafında döndürülerek spiral çiziliyordu.

Hayvan Jeoglifleri: Önce bez üzerine küçük ölçekli bir çizim yapılıyor, sonra kara üzerinde bu çizim büyütülüyor, kazıklar ve ipler sayesinde orantısı korunuyordu.

Koruyucu Arazi

1.000 yıldan uzun süre geçmesine rağmen çizgilerin çok az bozulmalarını konumlarına borçluyuz. Çorak ve tozlu ovalar yılda yaklaşık 20 dakika yağmur alıyor. Yumuşak, ılık rüzgâr da az estiği için yıkıcı bir erozyon yaşanmıyor. Toprağın içinde bulunan alçıtaşı, sabahın erken saatlerinde soğuyarak olası tehditlere karşı koruyucu bir bariyer görevi görüyor.

Nazca Çizgileri

İngiltere’nin Tuhaf Tepe Figürleri

Dünya yüzeyine kazınmış arkeolojik şekiller Nazca çizgilerinden ibaret değil. İngiltere’nin Oxfordshire kontluğunda bulunan 110 metre uzunluğundaki Uffington Beyaz Atı, tarih öncesi tepe figürlerinin muhteşem bir örneği. Beyaz kireçtaşına oyulmuş at, yeşil yamaçta dörtnala koşuyormuş gibi görünüyor. Diğer örnekler arasında Westbury Beyaz Atı ve Tysoe Kırmızı Atı sayılabilir. Bu son at, adını kırmızı kil topraktan alıyor.

16 ve 17. yüzyıllarda İngiltere’de yapılan başka örnekler de var. Eastbourne kentinde bulunan 72 metre boyundaki Long Man of Wilmington adlı adam figürü ve Dorset kırsalındaki 55 metrelik Cerne Abbas Giant adlı adam figürü ünlü örnekler arasında. Her iki figürün yapımında da çim yüzeyine hendek kazılmış ve oluklar kireçtaşı parçalarıyla doldurulmuş.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T