Astronotlar Uzayda Kasklarını Çıkarırlarsa Ne Olur?

0

Astronotlar Uzayda Kasklarını Çıkarırlarsa Ne Olur? Bu konuda ki deneyler insanların korunmasız bir şekilde uzayda kalması durumunda bile yaklaşık 1 dakika boyunca zarar görmeden hayatta kalabildiklerini gösterdi. Ancak bu ilk dakika içinde hiçbir şekilde nefesinizi tutmamalısınız. Aksi takdirde ciğerlerde oluşan basınç nedeniyle iç kanama yaşanması ihtimali var. Bir de ilk 10 saniyeden sonra vurgun yemeye başlamak da olası sonuçlardan biri. Fakat bu haldeyken bile gerçekten bir dakika dayanmak mümkün.

Bu aşamanın ardından oksijen eksikliği nedeniyle bilinç kaybı yaşanmaya başlıyor. Tabii aynı zamanda şunu da unutmamak gerek; Uzay çok soğuk. Dolayısıyla birkaç dakika boyunca bu şekilde kalmak, bedenin tamamen donmasına neden olur. Ama bu da filmler de gördüğümüz gibi saniyeler içince oluşan bir şey değil. Üstelik bundan çok daha çabuk ortaya çıkan bir şey daha var. Uzay kıyafetleri gibi bir koruyucu olmadığı zaman, atmosferin bulunmadığı bir ortamda çok yoğun güneş ışınlarına maruz kalınır. Dolayısıyla soğuktan donmadan önce ölümcül cilt yanıklarının oluşması da olasılıklar dahilinde.

Özetle boğulma, basınç ve donmaya bir de yanmayı ekleyelim; hepsi bir arada yaşanabiliyor.

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T