Astronomi

0

Gök cisimlerin evrendeki hareketlerini ve davranışlarını fiziksel ve kimyasal açıdan inceleyen ve gözetleyen bilim dalına astronomi denir. Bu bilim dalı gök cisimlerin hareketlerini inceleyerek dünyanın yapısı hakkında incelemeler de bulunurlar. Evrenin geçmişteki ve gelecekteki yapı ve konumları ile ilgilenir.

 Yıldızların, dünya ve güneş sisteminin var oluşundan bu yana her türlü değişimlerini inceleyerek teoride bulunurlar. Bu sebepten ötürü astronomi aslında bilim alanında en eski bilim dallarından biri diyebiliriz.

Astronomi Nedir ?

   Geçmişten günümüze kadar bu konuda birçok araştırma yapılmış ve birçok teoriler üretilmiştir. Bu sebepledir ki uzay bilimciler tarafından görülen çeşitli kozmik olaylar ya da meteorolojik değişiklikler geçmişten gelen gök bilimcilerin bilgi birikimleri ile bir bütünlük kazanmıştır.

İlk çağlarda astronomi alanında birçok keşifler yapılmıştır. O zamanlarda da evrenin gizemi bazı düşünürler tarafından merak edilerek araştırılmış ve bazı fikirler ortaya çıkartılmıştır. Özellikle Türk, Arap ve Osmanlı düşünürler uzay araştırmacılığında önemli rol almaktadır ve gözlemledikleri bilgiler şuan ki günümüzde değer görmektedir. Astronomi nin hızla geliştiği dönem 19. Yüzyıl sonralarına doğrudur. Bu dönemden sonra Teleskopların gelişmesi ve Uzay Teleskoplarının da gelişmesi ile birçok verilere ulaşmış ve bu verilere her geçen gün yenisi eklenerek hızla ilerlemiştir.

Geçmişten bu güne kadar ilerleyen astronomi bilim dalı özellikle teknolojinin yardımı ile de daha çok veri kaydedilmektedir. Böylelikle evrendeki hareketleri inceleyen bu bilim dalı sayesinde insan hayatını kolaylaştıracak birçok alanlarda ilerlemeler görülmektedir.

Astronomi nin kolaylık sağladığı alanlar ise teknoloji, tıp, iletişim, GPS teknolojisi (yön belirleyici), uçaklarda kullanılan üst kanat teknolojisi (NASA tarafından geliştirilerek uçakların daha az yakıtla uçabilmelerini sağlamakla birlikte çevreye verdiği zararı da en aza indirmektedir) gibi birçok alanda kolay imkanlar sağlamaktadır.

   Astronom da olması gereken bazı önemli özelliklerin olması gerekmektedir. Özellikle fizik ve matematik alanında yetenekli olmaları büyük önem taşımaktadır. Gezegenler hakkında ve evrenin nasıl meydana geldiği, nasıl oluştuğu gibi konular hakkında meraklı olmalıdır.  Analitik yeteneğinin pratik olması ise bu işin en önemli yanıdır. Araştırma yapmayı seven, inceleme ve gözlemleme yeteneğinin oldukça yüksek olması gerekir. Kişinin sabırlı olması, güneş sistemi, gezegenleri, yıldızları, galaksileri yani evrenin oluşumu hakkında araştırmacı olması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T