Yüz İfadeleri

0

Somurturken gerçekten de gülmeye kıyasla daha fazla kas mı kullanıyoruz?

Yüzümüzdeki 43 kas, derinin hemen altında bulunur. Bunların bir ucu kemiğe ya da bağ doku denilen doku tabakalarına bağlıdır ve vücuttaki tüm diğer kasların aksine diğer uçları doğrudan deriyle birleşir.

Yüz kaslarımızı üç gruba ayırabiliriz: orbital grup, nazal grup ve oral grup. Bunlar hep birlikte dört temel ifadeyi yapmamızı sağlar: mutlu, üzgün, korkmuş ve kızgın. Ayrıca 20’nin üzerinde karma ifadeyi de yapabiliriz.

Orbital grupta iki kas bulunur: göz çukurunu çevreleyen orbicularis oculi ve kaşları kontrol eden corrugator supercilii. İlki istemli ya da istemsiz göz kırpmadan sorumludur, ikincisiyse kaşları birbirine yaklaştırarak somurtmamızı sağlar.

Burnumuzun etrafındaki kasların hareketi üzerinde pek kontrol sahibi değiliz ama nasalis en büyükleridir ve depressor septi’nin yardımıyla burun deliklerini şişirir. Procerus, burnun en üstünden alna doğru ilerler ve kaşları aşağıya çekebilir.

Son olarak oral kaslar var. İki ana oral kas vardır. İlki , ağzı çevreleyen ve dudakları büzmek buruşturmak için kasılan orbicılaris oris’tir. Diğeriyse yanak kemiğinin altından geçen buccinator kasıdır. Ayrıca, üst ve alt gruplar olmak üzere, daha küçük iki adale grubu vardır. Bunlar yüz dokusunun küçük hareketlerini kontrol ederek gülümseme ve somurtmaları oluşturur.

Yüz Kasları

Orbicularis Oris: Bu kas, ağzı çevreler ve öpücük için dudakları büzmeye yardım eder.

Zygomaticus Major: Bu kas, ağzın kenarlarını yukarıya ve dışa çekerek gülümseme oluşturur.

Depressor Anguli Oris: Bu kas, alt çeneyi ağzın kenarlarına bağlar ve ağzı kenarını aşağıya çekip mutsuz bir yüz ifadesi yapabilir.

Procerus: Procerus, kaşları aşağı çekerek kızgın yüz ifadesi oluşturur.

Orbicularis Oculi: Bu kas gözü çevreler ve istemli ya da istemsiz göz kırpmayı kontrol eder.

Corrugator Supercilii: ”Buruşturucu” anlamına gelen bu adele, kaşları buruşturarak kaş çatmayı sağlar.

Gülümseme Vs Somurtma

Gülümseme: Dudakların bir gülümseme oluşturması için en az beş çift kas gerekir.

Somurtma: Dudakların somurtma hareketini yapması için en az üç çift kas gerekir.

Kaynak: İnsan Bedeninin Sırları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T