Washington Anıtı

0

Başkentin ortasında yükselen Washington Anıtı ülkenin kurucu babalarından George Washington’un anısını yaşatıyor. Ülkenin ilk başkanı olan Washington, Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en önemli karakterlerinden biri.

169 metre yüksekliğindeki bu anıt Robert Mills tarafından eski Mısır obelisklerinden ilham alınarak tasarlandı. 4 Temmuz 1848’de Washington Ulusal Anıt Vakfının özel bir projesi olarak başlayan inşaatın ilk taşının koyulmasını 20,000 Amerikalı izledi.

Proje bir süre sonra sorunlarla karşılaştı. 1854’te vakıf iflas etti, bir yıl sonra da Mills hayatını kaybetti. İç savaş yüzünden sekteye uğrayan inşaat ancak 1876 yılında tekrar başlayabildi. ABD Kongresi inşaatı devraldı ve ondan sonra işler çok daha hızla ilerledi. Anıt 1884 yılında bitirildi, dört yıl sonra da ziyarete açıldı.

Washington Anıtı’nın Anatomisi

Boyutlar: Boyu eninin on katı olan anıt ilk başta 182 metre olacak şekilde planlanmıştı. Sonra 169 metreye düşürüldü.

Mermer Kaynakları: İnşaat sırasında üç farklı ocaktan gelen mermer kullanıldı. Bu fark anıtın kaplamasında açık olarak görünüyor.

Hatıra Taşları: Merdivenlerde dünyanın dört bir yanındaki şehirlerden getirilmiş 193 hatıra taşı bulunuyor.

İnşaat: İnşaatın ilerleyen safhalarında işçilerin çalıştığı üst iskelelere taşlar buhar gücüyle çalışan bir asansör yardımıyla taşınıyor.

Demir Merdivenler: Kulenin içinde yukarıya kadar çıkan 897 basamaktan oluşan 50 katlı  bir spiral merdiven bulunuyor. En tepesine kadar çıkmak yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Buhar Makineli Asansör: 1888 yılında anıtın içine buhar gücüyle çalışan bir asansör kuruldu. Bu asansör ziyaretçileri gözlem katına 12 dakikada çıkabiliyordu. 1901’de elektrikli asansöre geçildi, o zamandan beri de birkaç kere güncellendi.

Alüminyum Uç: Anıtın tepesinde yer alan başlık ilk başta paratoner olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştı.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T