Vücudunuz Kaç Yaşında?

0

Siz bu cümleyi okuyana kadar vücudunuz 2 milyon yeni alyuvar hücresi üretmiş olacak.

Vücudunuzda 37.2 trilyon hücre bulunuyor. Beyninizde 86 milyar nöron, teninizde izolasyon sağlayan 50 milyar yağ hücresi ve kanınızın her milimetreküpünde 4-6 milyar hücre var. Fakat hücreler ölümsüz değil. Onlar da yaşlanıyor, yıpranıyor ve vücudunuz onları yenilemek için sürekli bir yarış içinde.Alyuvarların ömrü yalnızca üç ay kadar; her gün 50 milyon deri hücresi dökülüp gidiyor ve sperm hücrelerinin ömrü üç ila beş günle sınırlı.

Aslında kaç yaşında olduğunuzu öğrenmek için okumaya devam edin…

Yanağınızın İçi (3 saat): Tükürükteki yanak çeperi hücreleri üstünde yapılan araştırmalar bunların neredeyse her 2,7 saatte bir yenilendiğini gösterdi.

Mide Çeperi (2-9 Gün): Kalın bir mukus tabakası mide çeperindeki hücreleri koruyor ama yine de haftada en azından bir kez yenilenmeleri gerekiyor.

Göz Merceği (80+ Yıl): Mercek (lens) gözünüzün ışığı retinaya odaklayan kısmıdır. Büyük oranda fibröz dokudan ve sudan oluşmuştur ama siz yaşadıkça yaşamaya devam eden bir hücre katmanı da içerir.

Sperm (3-5 Gün): Yetişkin erkekler sürekli olarak sperm üretiyor. Bu hücreler yumurta arayışı içinde üç ila beş gün sağ kalabiliyor.

Yumurtalar (50+ Yıl): Kadınlar tüm yumurta hücreleri hazır olarak doğuyorlar ama menopoz sonrasında yumurtlama gerçekleşmiyor.

Akciğer Çeperi (8 Gün): Akciğerlerin nazik çeperi yalnızca tek bir hücre kalınlığında ve bir haftadan biraz fazla dayanıyor.

İncebağırsak Çeperi (2-4 Gün): İncebağırsak çeperi, sindirilmiş gıdalardan besin maddelerini emiyor ve iki ila dört günde bir yenileniyor.

Kalınbağırsak (3-4 Gün): Bağırsak çeperi vücudun kendini en hızlı yenileyen dokularından biri. Görevi sindirilen gıdalardaki suyu emmek. Her üç dört günde bir kendini yeniliyor.

Karaciğer Hücreleri (6-12 Ay): Karaciğer hücreleri normalde 200-300 gün dayanıyor ama ihtiyaç olursa hızla bölünebiliyor. Karaciğerin %75’ini alsanız bile yeniden büyüyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T