Viking Akıncıları

0

Acımasız Viking Akıncıları Avrupa’daki kıyı kasabalarını harap etti.

Anglosakson İngiltere, İskandinavya’dan gelen Vikinglerin defalarca baskınına uğradı. Gemilerle kıyıya yanaşan Vikingler bölgeyi yağmalayıp değerli eşyalarla gemilerine dönüyordu. Zamanla saldırılar daha da sıklaştı ve Kuzey ile Doğu İngiltere’yi kapsayan, Viking kanunlarının geçtiği Danelaw bölgesi kuruldu. Zengin Vikingler iki tarafı keskin kılıç kullanıyordu ama savaşçıların çoğu balta veya mızrakla savaşıyordu.

Vikinglerin standart taktikleri yoktu. Savaş alanında çeşitli manevralar deneyebiliyorlardı. Berserker denilen savaşçılar, çift elli kocaman baltalarıyla savaş meydanına dalarak karşılarına çıkan herkesi kesip biçiyordu.

Vikingler hem savaşmayı seviyor hem de çocuklarına savaşın gerekli olduğunu öğretiyorlardı. Viking gemileri, düşmanın misilleme yapmasına fırsat vermeden ani saldırılar başlatmayı sağlıyordu. Bu taktikler sayesinde Britanya Adaları’nın bir bölümünü ve İspanya, Fransa ve Rusya topraklarının bir kısmını ele geçirdiler. Bizans imparatorlarını bile “Varang muhafız” denilen, dönemin en iyi paralı askerleri olan Viking muhafızları koruyordu.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T