Tarihin En Acımasız İcatları

0

Vahşi işkence aletlerinden tuhaf tıbbi tedavilere kadar, bu korkunç düzenekler icatların karanlık yüzünü gözler önüne seriyor.

Dünya’da geçirdiğimiz süre içinde tekerlekten internete gerçekten çığır açan şeyler icat ettik. Bununla beraber mucitlerin tarih boyunca hünerlerini korkunç biçimlerde kullandığı, akıl almaz ıstıraba yol açan şeyler yaptığı da oldu. Geçmişte korkunç bir suç işlediyseniz cezanız uzunca bir hapis hükmünden çok daha beterdi . İnsanları canlı canlı kaynatmaktan tutun da testereyle ortadan ikiye bölmeye kadar, idam yöntemleri çoğu zaman olabildiğince acımasızdı. Bu berbat cezalar genelde başkalarına ibret olsun diye halkın gözü önünde uygulanıyordu.

Ölüm cezasına çarptırılmasanız bile onun yerine işkencede kullanılabilecek yığınla iğrenç icat vardı. Genelde itiraf ettirmek ya da yardım ve yataklık edenler hakkında bilgi edinmek için kullanılan işkence, Ortaçağ’ın popüler bir yöntemiydi ve Avrupa’nın her yanındaki zindanlardan, kurbanların canhıraş feryatları yükseliyordu.

Savaş da birçok korkunç icada esin kaynağı oldu. Silahlar ve bombalar insanları anında öldürmek için tasarlanmıştı ama kimyasal silahlar ölümü acı dolu günlere yayabiliyordu. Neyse ki kimyasal silah kullanımı artık yasak. Bir yandan da, eski tıbbi aletlerin bazıları günümüzde kullanılmadığı için şanslıyız.

İyi niyetle tasarlanmış olsalar da birçok Ortaçağ tedavisi o kadar iğrençti ki doktora gitmek bile başlı başına dertti. Bundan böyle diş hekimine gittiğinizde, canınız ne kadar yanarsa yansın, geçmişte insanların aynı koltuğa uzanıp çok daha büyük ızdıraplar çekerek üstüne düzgün bir tedavi hizmeti alamadığını aklınıza getirin.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T