T-Rex Efsaneleri

0

T-Rex filmlerde farklı şekillerde resmedildiği için türün doğru görüntüsü hemen gözünüzde canlanamayabilir. Örneğin tüm Jurassic Park filmlerinin yıldızı olmasına rağmen Tyrannosaurus Rex aslında Jura ( İngilizcesi Jurassic) döneminde (199-145 MYÖ) yaşamamıştı.

Jura’dan milyonlarca yıl sonra, Geç Kretase (100-65,5 MYÖ) döneminde yaşadığını öğrenmek birçok kişiyi şaşırtır. Dahası, onlarca yıl boyunca T-Rex‘i yeşil pullu bir deriyle tanımıştık. Oysa son bulgular T-Rex‘in deri renginin değişken (birden fazla renkte) olabileceğini, ayrıca yaşamının ilk yıllarında büyük ihtimalle bir miktar tüyle kaplı olduğunu öne sürüyor.

Ayrıca T-Rex genellikle en büyük etçil dinozor olarak bilinir. Oysa bu da tam olarak doğru değil. Paleontolojik kanıtlar, Spinosaurus cinsinin T-Rex‘ten üç metre daha yüksek olabileceğini gösteriyor. Son olarak, Jurassic Park’ın yarattığı efsanelerden biri de Tyrannosaurus’un çok hızlı (bir arabaya yetişecek hızda) koşabilmesi. Oysa görece küçük adımları nedenle muhtemelen saatte 40 kilometre hızı geçemiyordu.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T