Tyrannosaurus Rex (T-Rex)

0

Tyrannosaurus Rex’in fizyolojisini ve tarih öncesi ormanların tozunu nasıl attırdığını öğrenin.

Beslenme: Etçil Dönem: Kretase Dönemi, 67-66 MYÖ

Bulunduğu Yer: Kuzey Amerika’nın batısı Yaşadığı Yer: Bataklık ormanları nehir kenarı ormanlar

Tyrannosaurus Rex, Geç Kretase döneminde yaşamış teropod dinozorların bir türüydü. Diğer tiranozoridler (örn. Tarbosaurus ve Gorgosaurus) gibi T-Rex de iki ayaklı bir etçil, hırçın bir yırtıcı ve leşçiydi. Kendisinden küçük dinozorları ya doğrudan yiyor ya da o dinozorların öldürdükleri avları ele geçiriyordu. Tipik avları arasında hadrozorlar ve ceratopsianlar vardı.

Pul mu Tüy mü? : T-Rex’in dev gövdesinin en azından bir kısmında tıpkı kuşlar gibi tüyler olabilir.

Tyrannosaurus Rex’in adı “Zalim Kertenkele Kral” demektir. Muazzam boyutu nedeniyle bu ada layık görülmüştür. Tyrannosaurus Rex gerçekten de paleontologların bugüne dek bulduğu en büyük etçil dinozorlardan biridir. Uzunluğu ortalama 12 metre, yüksekliği 4 metre civarındadır; ancak bilinen en büyük etçil değildir. T-Rex çok ağır bir dinozordu: Erişkinleri 9 tonu bulabiliyordu. Bu rakama, 2011’de beş T-Rex iskeletinin dijital 3B modellerinin oluşturulduğu bir araştırma sonucunda ulaşıldı.

T-Rex’in çenesi öyle güçlüydü ki kemikleri parçalayıp geçebiliyordu.

Büyük boyutu nedeniyle Tyrannosaurus Rex’i avlayabilecek çok az dinozor vardı. Bu nedenle Geç Kretase dönemi boyunca karasal besin zincirinin tepesinde oturdu. Rakipsiz olduğundan uzun süreler boyunca yaşadı. Bulunan örneklere (Dünya genelinde 30’dan fazla doğrulanmış T-Rex örneği var.) bakılarak yapılan tahminlere göre T-Rex’in ömrü yaklaşık 30 yıldı. 16 yaşına dek büyümesi devam ediyor, sonra azalarak duruyordu, Dolayısıyla Tyrannosaurus Rex’in yaklaşık 20 yaşında erişkinliğe ulaştığı tahmin ediliyor.

Neredeyse tüm dinozor türleri gibi Tyrannosaurus da 65,5 milyon yıl öncesi Kretase-Paleojen (K-Pg) yok oluş olayında silinip gitti. Kuzey Amerika çapında keşfedilen çok sayıda örneğe bakılırsa, yok olmadan önce en yaygın görülen dinozorlardan biriydi.

Kaynak: Dinozorlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T