Stres Vücudumuzu Nasıl Etkiler?

0

Stres vücudumuzu nasıl etkiler? Hipotalamus, beynin ortasında bulunan küçük bir yapıdır ve stres tepkisini harekete geçiren iki ana kimyasalı üretir: kortikotropin salgılayan hormon ve vazopressin. İsminden de anlaşılacağı gibi, kortikotropin salgılayan hormon, kortikotropin adında ikinci bir kimyasalın salgılanmasını tetikler. Bu kimyasal, kan dolaşımı yoluyla böbreklerin üstünde bulunan böbreküstü bezlerine gider ve steroid hormonu kortizolü üretmeleri için işaret verir.

Kortizol “stres hormonu” diye de bilinir ve bütün vücutta etkileri vardır. Stres zamanlarında sistemlerin normale dönmesine yardım eder. Örneğin kan şekerini yükseltir, pH değerini dengeler ve bağışıklık sistemini baskılar. Vazopressin de kan yoluyla böbreklere gider ama görevi biraz daha farklıdır. Suyun yeniden alınmasını artırır, üretilen idrar miktarını azaltır ve vücudun sahip olduğu rezervleri saklamasına yardımcı olur.

Kaynak: İnsan Bedeninin Sırları

İlginizi Çekebilir: Kaygı Nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T