Sigara Nasıl Bağımlılık Yapıyor?

0

Sigara Nasıl Bağımlılık Yapıyor? Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sigara kullanımının yılda 5 milyon insanın ölümüne yol açtığını, bu sayının önümüzdeki 20 yıl içerisinde iki katına çıkmasının beklendiğini açıkladı. WHO’nun tahminlerine göre, bugün tüm dünyada 1,3 milyar civarında olan sigara kullanıcılarının sayısı 2025 yılında 1,7 milyarı bulacak.

Sigaranın insan sağlığı üzerindeki zararları ilk içildiği anda başlıyor. Dumanı ağız, dil, boğaz, yemek borusu, nefes boruları, akciğerler ve mideye doğrudan ulaşıyor. Dumanın içinde bulunan zararlı maddeler de saniyeler içinde kalp, beyin, kan damarları, böbrekler, mesane gibi pek çok organa ulaşıp zarar veriyor. 

Sigara dumanı 4000’in üzerinde zehirli ve tahriş edici kimyasal madde içermekte. Bu kadar kimyasal içinde bağımlılık yapan sadece nikotin. Ancak nikotinin oluşturduğu bağımlılık yüzünden, zamanla diğer kimyasallar da vücutta tutunmaya başlıyorlar. Bunlar arasında bulunan asitler, alkol aldehitler, ketonlar, siyanür, karbonmonoksit gibi maddeler doğrudan zehir etkisi gösteriyor, organlarda tahribat yapıyorlar.

Nikotin, duman içeri çekildikten 1-2 saniye sonra hemen beyne ulaşıyor. Burada, diğer tüm uyarıcı ve uyuşturucu maddelerin etkilediği birimi uyarıyor. Böylece bazı hormonların üretilmesini sağlıyor. Sonuçta bu tür hormonların üretimi de zevk, sakinleşme, gevşeme, konsantrasyon artışı gibi duygusal ve fiziksel etkiler yaratıyor.

Her uyuşturucu maddede olduğu gibi, başlangıçta ödül gibi gelen bu değişimlerin oluşmaya devam etmesi için, her seferinde daha fazla nikotine ihtiyaç duyuluyor. Çünkü yoğun etkisi git gide azalıyor. Böylece içilen sigaranın miktarı arttırılmak zorunda kalınıyor. Bir noktadan sonra, beyinde bu maddenin etkisi yok denecek kadar azalsa da vücut için hiç gerekli olmadığı halde bağımlılık gelişmiş oluyor.

Sigarayı bırakma aşamasında yaşanan gerginlik, stres, konsantrasyon bozukluğu, iştah artışı gibi durumlar da bu nedenle oluşuyor. Bunların temeli psikolojik olmadığı için irade ile kontrol edilmeleri de söz konusu değil. Bu yüzden sigarayı bırakmak isteyenlerin, bunu hekim kontrolünde gerçekleştirmeleri ve kendilerine uyan besin takviyelerini almaları tavsiye ediliyor.

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T