Roma Döneminden Kalma Fiyat Listesi

0

Muğla’nın Yatağan ilçesinden 19 yıl önce bulunan meclis duvarında Roma döneminden kalma fiyat listesi yazısı (ürün listesi, fiyat bilgisi) arkeologlar tarafından yeni çözüldü.

Roma döneminden kalma fiyat listesi üzerinden verilen hizmetlerin ve karşılıklarının yazdığı keşfedildi. Duvarın yaklaşık 2.000 yıllık olduğu daha önce tespit edilmişti.

Gladyatörler şehri olarak bilinen 3.500 yılık Stratonikeia Antik Kenti, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma İmparatorluğu, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Türkiye’ye ev sahipliği yaptı. Bu özelliğiyle dünyadaki nadir yerleşim yerlerinden biri olan antik kentteki 2.000 yıllık meclis duvarında 200’den fazla ürünün isimleri ve fiyatlar bilgileri yazıyor.

Roma Döneminden Kalma Fiyat Listesi
Roma Döneminden Kalma Fiyat Listesi

2 BİN YIL ÖNCE ÜRÜNLERE TAVAN FİYATLARI BELİRLENMİŞ.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, 23 metrekarelik duvardaki yazıların anlamını ilk kez  açıkladı ve şu şekilde aktardı.

“Roma döneminde burada satılan tüm ürünlerle verilen hizmetlerin karşılığı var. Burada antik dönemdeki insanların yedikleri ve sattıkları ürünlerin hepsi bulunuyor. Zeytin bile 4 ya da 5 çeşit olarak sunulmuş. 1. kalite zeytin o dönem için 45 denaryus (Roma parası). Enflasyonun yükselmemesi amacıyla bir üst taban fiyatı belirlenmiş. Onun yukarısına satma şansınız da olmuyor. Destekleme sistemi de var. Agora’ya gelen herhangi bir ürün kaç paraysa bir zengin gelip 2 lirasını karşılıyor. Üreticiden 5 liraya alıyorlar, tüketiciye burada 3 liraya satıyorlar. Zengin aradaki farkı karşılıyor. Tüketici ve üretici doğrudan desteklenmiş oluyor.”

Kaynak: Sputnik

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T