Ramanujan Makinesi

0

Ramanujan makinesi biyoloji, fizik, kimya ve soyut matematik gibi alanlarda kullanılan temel sabitlere dair varsayımsal hesaplar yapıyor.

İsrail Teknoloji Enstitüsünden bir grup bilim insanı, temel matematiksel sabitlere dair varsayımlar üreten bir sistem geliştirdi. Adını Hintli matematikçiden alan bu algoritmanın makalesi arXiv sunucularına yüklendi.

Srinivasa Aiyangar Ramanujan

Ayrıca bilgisayarının işlemci gücünü gönüllü olarak bu ağda paylaşmak isteyen veya yeni matematiksel yapılara dair ispatlar ya da kodlar geliştirmek isteyenler için de bir web sitesi hazırlandı. Ramanujan makinesi, adını kendi kendini eğitmiş bir matematikçi olan Sirinivasa Ramanujan’dan (1887-1920) alıyor.

Cambridge Üniversitesinin tanınmış isimlerinden biri olan Ramanujan, geleneksel ispat yöntemlerinin aksine, içgüdüsel çıkarımlar yaparak bunları başka matematikçilerin ispatlamalarına izin veriyordu.

Öyle ki; bazı formüllerin kendisine rüya yoluyla bildirildiği yönünde hurafeler bile ortaya çıkmıştı. Yeni yaklaşımda ise araştırmacılar bunu milyonlarca bilgisayarın işlem gücüyle İnternet üzerinden yapmayı amaçlıyor.

Ramanujan makinesi aslında bir bilgisayar ağı üzerinde çalışan algoritmalardan ibaret. Bu algoritmalar, temel sabitleri ardı ardına gelen sonsuz sayıda kesirle ifade ederken insanın analiz edebileceği matematik formüllerine dönüştürmeyi amaçlıyor.

Ramanujan makinesi projesi (ramanujanmachine.com) şimdiden bir düzine kadar varsayım üretti.

 

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T