Penguenler Nasıl Yüzer?

0

Penguenler nasıl yüzer? Penguenler uçamaz. Paytak paytak yürürken bile zorlandıklarını düşünürüz. Ama fiziksel özellikleri yüzmek için mükemmeldir. Bazı penguen türlerinin yaşamlarının %75’ini denizde geçirdiği biliniyor. Suda bu kadar çok zaman geçirmeleri, yırtıcılara yem olma riskini artırıyor. O nedenle yüzme becerileri çok önemli. Uzun, aerodinamik gövdeleri ve kısa bacakları karada paytak yürümelerine yol açıyor ama kanatlarının benzersiz özellikleri suda şaşırtıcı bir çeviklik sağlıyor.

Peki Penguenler Nasıl Yüzer?

Bu kanatlar uçmaya elverişli değil çünkü diğer kuşların narin ve hafif kemiklerinin aksine, penguen kemikleri sağlam. Bu da onları suda yüzmeye elverişli hale getiriyor. Gentoo penguenleri saatte 35 kilometre hıza ulaşabiliyor. “Yüzgeç” denilen bu sert kanatlar, doğal kürek görevi görüyor. Yüzgeçlerin en ilginç özelliğiyse şu: Penguenler yüzgeçlerini kanat gibi yukarı aşağı çırpabilmelerinin yanı sıra tirbuşon benzeri bir hareketle döndürebiliyorlar.

Penguenler Nasıl Yüzer

Yüzgeci gövdeye bağlayan eklem, insan omzuna benziyor. Bu eklem, kuşun hareketlerini ve hızını daha iyi kontrol etmesini sağlıyor. Yüzen bir penguen, yüzgeçlerini birbirinden farklı yönlerde döndürebiliyor. Bu sayede yüzerken anında dönebiliyor ve durabiliyor. Döndürme hareketi, kanadın daha geniş bir yüzey alanının su üzerinde hareket etmesini sağlayarak daha büyük bir itme kuvveti oluşturuyor. Böylece penguen, daha fazla kanat çırpması gerekmeden hızını artırabiliyor.

Penguenin suda hareket etmek için kullandığı bir başka teknik de dalıp çıkma (yunuslama). Nefes alması gerekince penguen, suyun altında hızlıca yüzüyor ve ardından yüzgeçlerini kullanarak sudan dışarı sıçrayıp bir yay çiziyor. Dalıp çıkmanın momentumu, yırtıcılardan kaçması gerektiğinde penguene yardımcı oluyor. Penguenler dünyanın en donanımlı yüzücüleri arasında. Sualtı taşıtlarının verimliliğini ve performansını artıran robot teknolojilerini geliştiren bilim insanları penguenlerin “yüzgeç döndürme” hareketini örnek alıyor.

Kaynak: How It Works

İlginizi Çekebilir

Penguenler neden uçamaz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T