Penguenler Neden Uçamaz?

0

Penguenler neden uçamaz? Madem yüzeceklerdi öyleyse niye kanatları var ki?

Mantıklı bir soru. Tavukların da kanatları var ve onlar da uçamıyor. Ama en azından yüzmeye çalışmıyorlar. Peki yüzen bir hayvanın neden kanatları var? Ya da soruyu tersine çevirelim; Uçmak yerine niye yüzmeyi tercih ediyor?

Penguenler avlanmak için yüzüyor tabii. Çünkü balıkları uçarak yakalayamazlar. Ama kimi zaman kilometrelerce yol kat etmeleri gerekiyor ve uçarak birkaç saatte ulaşacakları yere yürüyerek ya da yolculuğun bir kısmında yüzerek varmaya çalışıyorlar.

Neden mi? Yüzebilen kuşların hepsi bu becerinin gelişmesiyle birlikte uçma yeteneklerinden ödün vermek zorunda kaldı. Sonuçta yüzebilmek için gereken özellikleri kazandıklarında, yani bir adaptasyon gerçekleştiğinde uçma becerileri zayıflıyor.

Kanada’da yapılan bir araştırmada, kimisi hala uçabilen ve dalış yapan kuşlar incelendi. Bunların bazıları (örneğin karabatak familyasından Phalacrocorax pelagicus) perdeli ayaklarını dalış yapabilmek için kullanırken, suyun altında yüzebilmek için de kanatlarını çırpıyor.

Araştırmacılar bu kuşlardan elde ettikleri verileri penguen ve kazlardan elde edilenlerle karşılaştırınca şunu gördü: Dalan kuşlar, uçarken diğer kuşlara oranla çok daha fazla enerji harcamak zorunda kalıyor. İnceledikleri kuşlar ayaklarını kullanarak dalış yapıyorsa, aynı boyutlardaki penguenlere oranla çok daha fazla enerji harcıyorlardı. Fakat eğer kanatlarını kullanıyorlarsa ayaklarını kullananlara oranla daha az enerji harcamış olsalar da yine penguenlere oranlara % 30 daha fazla enerji tüketmiş oluyorlar.

Bu bulgular, inceledikleri kuşların bazılarının adaptasyonlarını hala tamamlamamış olduklarını işaret ediyor. Görünen o ki penguenler bu aşamayı geçmiş. 62 milyon yıl önce yüzmeye başladıkları düşünülüyor. Dolayısıyla artık uçma yetilerini kaybetmiş olmaları da gayet doğal.

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T