Dünyanın En Büyük Yük Gemisi (OOCL Hong Kong)

0

Dudak uçuklatan OOCL Hong Kong, yeni bir konteyner gemisi neslinin ilk örneği.

Yolcu gemileri zorunluluk değil de lüks ve eğlence amaçlı olabilir, ama yük gemileri nüfus arttıkça dünyanın her yanına yük taşımayı sağlayan bir can damarı görevi üstleniyor.

Bu yük gemilerinin en büyüklerini Güney Koreli Samsung Heavy Industries üretiyor. Firma, Hong Konglu Orient Overseas Container Line (OOCL) firması için altı adet G sınıfı konteyner gemisi üretmeye başladı.

Bu gemilerden ilki, üstü rengarenk konteynerlerle dolu halde Şangay’dan yola çıkacak, tam 77 günde Süveyş Kanalı üstünden kuzey Avrupa’ya gidecek, Rotterdam ve Singapur limanlarına uğrayarak tekrar Şangay’a dönecek.

Hong Kong OOCL, bu gemilerden Mayıs 2017’de teslim edilen ilki. Neredeyse yarım kilometre uzunluktaki gemiyi dik koyarsanız Londra’daki ünlü Shard gökdeleninden ve Canary Wharftan daha yüksek oluyor. Geminin maksimum 21 knot hıza çıkmasını sağlayan iki adet tek sıralı 11 silindirli MAN Dizel ve Turbo (MDT) G sınıf makinesi var.

Bu hız, yüzen bir timsahınkinin dört katı; ama geminin 21.000 konteyner taşıdığı düşünülürse gerçekten şaşırtıcı. Hong Kong OOCL’in üstünde gemiyi limanlara güvenle yanaştıran bir çift kombine elektrikli bağlama vinci ve ileri teknolojili, gerçek zamanlı pervane analiz donanımı bulunuyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T