Notre Dame Katedrali

0

5 Nisan 2019’da 850 yıllık Notre Dame katedralini saran korkunç alevleri tüm dünya seyretti. Parislilerin yaşadığı dehşet Dünya’daki tüm insanlar tarafından izlendi, yangın Twitter’da trend oldu. Peki orta çağdan kalma bu bina neden tüm dünyanın ilgi odağıydı?

Notre Dame sadece tatil fotoğraflarına konu olan bir bina değil. Gotik mimarisinin en önemli eseriydi ve içinde muhteşem sanat eserleri ve kutsal emanetler yer alıyordu. Fransa kralları taç giyme törenleri için Reims’i tercih etse de, Notre Dame birçok tarihi olaya şahitlik yaptı.

Zaman bu katedrale çok da iyi davrandı diyemeyiz. Fransız devrimi sırasında heykellerinin birçoğu parçalandı, çanları eritildi, hatta bir dönem depo olarak kullanıldı. 19. yüzyılın sonlarına doğru Paris’teki orta çağ kalıntıları yıkılırken Fransız yazar Victor Hugo bu eserin korunması için mücadele etti.”Yıkıcılarla Savaş” isimli bir bildiri yayınladı, arkasından da ünlü romanı “Notre-Dame’ın Kamburu” geldi.

Katedralin zangocu Quasimodo’nun hikayesi tüm Fransa halkını derinden etkiledi Bu sayede Notre-Dame’in 20 yıl sürecek restorasyon hikayesi başladı. Mimar Eugène Viollet le Duc çok büyük hasar görmüş olan katedrali onarmak için uğraşırken bir taraftan da bina üzerinde kendine göre değişiklikler yaptığı ve beton gibi modern malzemeler kullandığı için eleştiriliyordu.

1991’deki tamiratlardan sonra bile katedral yapısal sorunlarla boğuşmaya devam ediyordu. Hava kirliliğinin yarattığı hasarın giderilmesi için 141 milyon avro gerektiği hesaplanmıştı. Yangın, çok daha fazla hasar vermesine rağmen, katedralin küllerinden doğması için gereken paranın bir anda toplanmasını sağladı. Yangından 438 saat sonra katedralin restorasyonu için yapılan bağışların miktarı 870 milyon avroyu bulmuştu. Notre Dame’dan 15 yıl sonra inşa edilen York Katedralini restore eden ustalar Notre Dame’ın tamirine yardım edebilirler.

Notre Dame 2.0

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Notre Dame’ın 2024 Paris Olimpiyatlarına kadar yenilenmiş olacağının sözünü verdi. Peki bu gerçekten de mümkün mü? 1984’te çıkan yangında hasar gören İngiltere’deki York Katedralinin tamiri dört yıl sürmüştü.

Elbette, York Katedralinin yeniden inşasında çalışan ustalar deneyimlerini Notre Dame’ın tamiri için de kullanabilirler. Teknolojideki yenilikler de restorasyonu kolaylaştırabilir. 2015’te Notre Dame’ın lazer taraması yapıldı ve yaklaşık 1 milyar veri noktası kaydedildi. Bu veriler kullanılıp 3B yazıcılarla bu orta çağ şaheseri eski haline döndürülebilir.

En büyük problem katedral inşasında kullanılan orta çağ malzemelerini şimdi bulmak. Notre Dame’ın çatısının inşasında 5,000 meşe ağacı kullanılmıştı. 19. yüzyılda restorasyon sırasında Notre Dame’ın ahşap kaynağının nereden geldiğini bulmak için ciddi bir çalışma yapılmıştı. Modern Paris’te bunları tekrar bulabilmek o kadar kolay olmayabilir.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T