Ninjalar

5

Gizliliğe öncelik veren ninjalar işlerini sessizce hallederdi. Tarihin en ünlü suikastçıları arasında yer alan ninjalar feodal Japonya’da görev yapmış paralı askerlerdi. Rivayete göre ilk ninja örgütü, halka baskı uygulayan yönetici sınıfla savaşmak için, “buşido” kurallarına karşı çıkan bir samuray tarafından kuruldu.

Ninjalar “ninjutsu” denilen gizlilik sanatına yoğunlaşarak özel dövüş becerileri ediniyor ve mükemmel bir şekilde gizlenmeyi öğreniyorlardı. Ninjalar samurayların tersiydi: Buşido gibi ahlak kuralları yoktu. Düşmanlarını hiç çekinmeden gizlice öldürebilirlerdi. Oysa samuraylar bunu ahlaksızlık olarak kabul ediyordu. Bununla birlikte, samuraylar ninjaların düşmanı değildi. Samuraylara yardım etmeleri için ninjaların da işe alındığı olurdu.

Popüler kültürdeki tasvirlerin aksine ninjalar sadece siyah giymezdi. Dikkat çekmeyecek şekilde giyindikleri için genelde sivil kıyafetlerle dolaşırlardı. Dövüşte dönemin standart Japon silahlarını kullanırdı ama kendilerine has ekipmanları da vardı. Örneğin şuko, duvara tırmanırken çekiş için kullanılan küçük bir aletti. Tessen ise yelpaze gibi göründüğü için göze çarpmayan metal bir silahtı.

Ninjaların hepsi erkek olmayabilir. Kunoiçi denilen kadın ninjaların kalelere sızmak veya hedeflerine yaklaşmak için hizmetçi veya dansçı gibi giyindiklerine dair hikayeler var.

Önemli Savaşlar

⇒ Nanbokuço Savaşları (1331-1392)

⇒ Onin Savaşı (1467-1477)

Ninja Aletleri

Çeşitli silah ve aksesuar ninjaların her koşulda saldırıya geçebilmesini sağlıyordu.

Kakute: Muştaya benzeyen kakute, ele takılan küçük ve çivili demir halkalardan oluşurdu. Yakın dövüşte kullanılırdı.

Şuriken: Fırlatılan bu yıldızlar, hedefleri uzaktan, hızlıca ve gizlice ortadan kaldırabilirdi. Giysilere saklanacak kadar küçüklerdi.

Fukiya: Bu borular zehirli ok fırlatmak veya gizli mesajlar göndermek için kullanılırdı. Sualtında nefes almak için de kullanılabilirdi.

Kaynak: How It Works

5 Yorumlar
 1. Camoka diyor

  faylı bilgiler bilmekte fayda var…

 2. Arda diyor

  Küçüklüğümden beri ninjaları çok sevmişimdir. Kadın ninja olduğunu yeni öğrendim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 3. İbrahim diyor

  Çok merak etmişimdir ninjaları böyle güzel bir bilgilendirme anlayışı için teşekkür ederim

 4. Aleyna diyor

  Çok güzel bir yazı ninjaları anlatmış süper bir yazı ellerine sağlık yazanın

 5. Beytullah diyor

  Öğrenmem gereken şeyler vardı burda bilgiler var bu bilgiler için teşekkürler ederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T