Neden Aşık Oluruz?

0

Sırıksıklam aşık olmamıza neden olan hormanlar ve kimyasallar hangileri? Neden Aşık Oluruz?

1. Amigdala: Hoşlandığınız birini görünce beynin duygulardan sorumlu bölgesi olan amigdala bunu olumlu bir deneyim olarak algılar. 

2. Hipokampus: Beynin anı oluşturan bölgesi olan hipokampus bu hoş deneyimi kaydeder ve sizde bu anıyı yeniden arayıp bulma isteği oluşmasını sağlar. 

3. Prefrontal Korteks: Sonra mesajlar beynin karar verme merkezi olan prefrontal kortekse gönderilir. Potansiyel sevgilinin size uygun olup olmadığı burada değerlendirilir. 

4. Hipotalamus: Çekim varsa prefrontal korteks, hipotalamusu uyarır. Hipotalamus, bir nörotransmitter olan dopamini salgılar. Bu da aşırı mutluluk hissetmenize neden olur.

 5. Norepinefrin: Adrenaline benzeyen bir diğer nörotransmitter olan norepinefrin de salgılanır. Bu da kalbinizin hızla atmasına ve terlemenize neden olur. 

 6. Hormon Seviyeleri: Dopamin seviyeleri artarken ruh halinden ve iştahtan sorumlu olan serotonin seviyesi düşer, bu da saplantı duygularına neden olur. 

 7. Nükleus Akumbens: Dopamin salgılanması, beynin bağımlılıkta önemli bir rol oynayan bir bölgesi olan nükleus akumbensi uyarır. 

 8. Prefrontal Korteks Devre Dışı: Sonra nükleus akumbens, prefrontal korteksi eyleme geçmesi için zorlar ama prefrontal korteks devre dışı kalır, böylece eleştiri ve şüphe duygularını geçici olarak askıya alınır. 

 9. Amigdala Devre Dışı: Amigdala da devre dışı kalır, böylece korku ve stres hissetme yeteneği azalır, daha mutlu ve gamsız bir tavır ortaya çıkar.

Kaynak: İnsan Bedeninin Sırları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T