Migren Neden Olur?

0

Migrenden mustarip kişiler, her an migren atağı geçirebilecekleri için migrenin hiç bitmeyen bir dert olduğunu bilirler. Aslında migren, başın ön tarafındaki şiddetli bir ağrıdır.

Genelde güçlü bir zonklama hissi şeklindedir ve bir iki saatle birkaç saat arasında migrenin diğer belirtileri arasında ışığa, sese ve kokuya karşı artan hassasiyet vardır. O yüzden karanlık ve sessiz bir odaya çekilmek insanı rahatlatır. Mide bulantısı ve kusma da sık sık görülür. Bazen hasta kustuktan sonra ağrı azalır.

Migrenin, beyindeki serotonin seviyelerinin aniden düşmesi sonucunda meydana geldiği düşünülüyor. Bu ani düşüş, korteksteki kan damarlarının beyin spazmı sonucunda daralmasıyla olur. Sonra kan damarları tekrar genişler ve bu da şiddetli baş ağrısına neden olur.

Duygusal buhran ve kan şekeri seviyelerinin keskin bir şekilde yükselip düştüğü bir beslenme şekli, beyindeki serotoninin düşmesinin başlıca nedenleridir. Stresten kaçınmanın ve sağlıklı beslenmenin faydası olabilir.

Kaynak: İnsan Bedeninin Sırları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T