Mezarda Bulunan Kırılmamış Yumurta Fosili

0

Arkeologlar, Çin’in Changzhou kentinde, 2.500 yıl öncesine ait bir mezarda küp içinde kırılmamış yumurta fosili buldu. Kırılmamış yumurta fosili ne kadar eski olduğuna dair net bilgi için Karbon Testi yapılacak.

Nanjing Müzesi Arkeoloji Enstitüsü’nden arkeologlar, bir kapakla kapatılmış olan çömleklerin, Liyang ilçesinde yer alan Shangxing Kasabası’ndaki büyük bir mezarda bulunduğunu söyledi.

https://youtu.be/JcWhmHG-GH4

​Arkeolog Zhou Hengming, 2.500 yıllık yumurtalara zarar vermekten korktuğu için dokunmaktan kaçındığını ve bunun yerine kesin sayıyı doğrulamak için X ışınları kullanarak sonuca ulaşacağını belirtti.

Araştırmacıların Şinhua’dan aktardığına göre Arkeoloji Enstitüsü başkanı Lin Liugen, “Yumurtaların akı ve sarısı büyük ölçüde çürümüş olsa da, DNA testleri ile yumurtaların salamura yapılarak korunup korunmadığı belirlenebilecek” dedi.

yumurta fosili
yumurta fosili

“Cenaze törenlerinin dini inançları veya en basit şekilde alışkanlıkları yansıtabileceğini, dolayısıyla mezar sahibinin yumurta yemekten zevk aldığını ve ölümden sonra da bu zevki devam ettirmeye karar vermiş olabilir” diyen Lin, şunları söyledi: “Yumurtalar yeni bir hayat ortaya çıkarır, bu nedenle mezarda bulunan çömlek, birçok neslin yaşam sürekliliğini sembolize ediyor olabilir.”

Antik Çin mezarlarında ilk defa yumurta bulunmuyor, ancak kırılmamış yumurtalardan oluşan bir kavanozun keşfi çokta bulunabilen birşey değil. Çünkü bilim insanları, kırılmamış yumurta fosili kabuğunun uzun süre bozulmadan kalmasının imkansıza yakın bir durum olduğunu söylüyor.

2015 yılında, güneybatı Çin, Guizhou Eyaleti’ndeki arkeologlar 2.000 yıldan daha eski bir mezara ait bir yumurta buldu, ancak yumurtanın kabuğu araştırmacıların temizleme fırçasına çarptı.

Yumurta kabı şimdi daha sonraki çalışmalar için sabit sıcaklık ve nem oranına sahip bir dolaba yerleştirilecek.

Yumurtaların evcil tavuklardan mı yoksa sülünlerden mi olup olmadığı şu anda belli değil.

Arkeologlar, mezardaki diğer kaplarda tahıl ürünlerinin olabileceğini ancak zamanla yok olduğunu belirtti.

Kaynak: Sputnik

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T