Maymunlardan Mı Türedik?

0

Bu belki de evrimle ilgili en büyük yanlış inanış. Yani, insanların modern maymunlardan ya da insansılardan adım adım türediği. Bu efsanenin yayılışının sorumlusu, giderek daha dik durmaya başlayan ve insana benzer hal alan maymunların yer aldığı o ünlü “insanın evrimi” resmi de olabilir.

Birincisi, çok kesin bir dille ifade etmek gerekiyor ki maymunlar ve insansılar aynı şey değil. Günümüz maymunları Yeni Dünya ve Eski Dünya maymunları olarak ikiye ayrılıyor ve bunların ikisi de insansılardan ayrı gruplar. İnsansılar da kendi içlerinde küçük insansılar (gibongiller) ve insanı da içine alan büyük insansılar olarak ikiye ayrılıyor.

Şempanzelerden ya da modern maymunlardan türemedik ama onlar bizim yaşayan en yakın akrabalarımız.

Peki, maymunlardan türemediğimiz kesin ama ya insansılar? Diğer büyük insansılarla (şempanzeler, orangutanlar, bonobolarve goriller) birçok ortak özellik taşıyoruz ve onlar bizim yaşayan en yakın akrabalarımız. Bununla birlikte, atalarımız değiller. İnsan dahil tüm insansılar, birbirlerinden bağımsız olarak, bir “ortak ata”dan türediler.

İnsan fosillerinin izini geriye doğru sürdüğünüzde giderek insansılara daha çok benzediklerini, daha büyük dişli, daha kalın uzuvlu ve daha küçük beyinli olduklarını görüyorsunuz. Şempanzelerin soyunu geçmişe doğru takip ettiğinizde, onlar da giderek ortak ataya daha çok benziyor.

Milyonlarca yıl geriye giderseniz insanların ve şempanzelerin evrimsel geçmişi nihayet birleşiyor ve tümüyle ayrı bir tür olan bir ortak akrabamız, yani ortak atamız olduğunu keşfediyoruz.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T