Liopleurodon

0

Kemikleri kıran ısırığıyla, acımasız bir katil olan Liopleurodon, 160-155 milyon yıl önce yaşamış bir deniz canavarıdır.

Liopleurodon, Dünya‘da yaşadığını bildiğimiz en güçlü yırtıcılardan biridir. Isırığı, zalim T-Rex‘inkinden bile daha güçlü olabilir. Pliozorlar (pliosaur) denilen, kısa boyunlu ve büyük gövdeli bir deniz sürüngenleri grubuna dahildi.

Liopleurodon genellikle balık ve kalamarla besleniyordu ama ara sıra çok daha büyük bulunan bazı büyük ısırık izlerinin avların peşine takılıyordu. Pliozor fosillerinde Liopleurodon’un kocaman çenesindeki keskin dişlere ait olduğu sanılıyor. Bilim insanları, bu koca etçillerin bugün yaşasalardı bir arabayı ısırarak ortadan ikiye ayırabileceklerini tahmin ediyor!

Liopleurodon’un gövdesinin alt kısmı açık renkli olabilir. Böylece kocaman boyutuna rağmen altında yüzen kurbanlardan kamufle olarak onları tuzağa düşürebilmiş olabilir.

YouTube video

Liopleurodon’u Tüyler Ürpertici Bir Jura Etçili Yapan Neydi?

Korkutucu Boyut: Fosil kayıtları yetersiz olduğu için Liopleurodon’un uzunluğunu tahmin etmek zor ama bazı pliozorların 15-18 metre arası boyda olduğu sanılıyor.

Koku Alma Duyusu: Su, sürüngenin burun deliklerinden geçiyordu. Böylece karanlık ve bulanık suda bile avının kokusunu alabiliyordu.

Güçlü Yüzücü: Uzun, kürek gibi yüzgeçleri suda kendini itmesini ve avını pusuya düşürmek için kısa atılımlar yaparak hızlanmasını sağlıyordu.

Mengene Gibi: Liopleurodon’un büyük ve güçlü çene kasları, serbest kalmak için çırpınan avını sıkıca tutuyordu.

Korkunç Dişler: Liopleurodon’un iğne gibi dişleri yaklaşık on santimetre uzunluğundaydı ve avının etini delmek için idealdi.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T