Kurşun Geçirmez Cam

9

20. yüzyılın başlarında Fransız kimyager Edouard Benedictus, cam katmanlarının arasına selüloit ekleyerek lamine güvenlik camının ilk örneğini yaptı. Kurşun geçirmez cam da aynı ilkenin geliştirilmiş haline dayalı, yani mermilerin etkisini emmek için üst üste plastik ve cam katmanları kullanıyor.

Normal cam aşırı kırılgan olduğundan mermileri yavaşlatmaz.

Kullanılan koruyucu paneller gelende polivinil butiral (PVB) denen bir plastikten yapılıyor. Sadece birkaç milimetre kalınlıktaki PVB levhaları her bir cam levhanın arasına yerleştiriliyor, ardından uygulanan ısıyla plastik katmanlar eriyor ve cama yapışıp onu sağlamlaştırıyor.

Aslında hiç bir kurşun geçirmez cam teknik olarak ”kurşun geçirmez” değil çünkü art arda gelen her bir darbe yapıyı zayıflatıyor. Kurşuna dayanaklı demek daha doğru olur.

Bazı kurşun geçirmez camların kalınlığı on santimetreyi bulabiliyor fakat katman sayısı, camın kullanım alanına göre değişiyor. Normal cam, merminin enerjisini emmek üzere esneyemediği için, çarpma anında parçalanıyor ve böylece atılan mühimmat, fazlaca bir momentum kaybı yaşamaksızın ateş hattı boyunca ilerlemeyi sürdürüyor.

Yumuşak ve esnek polikarbonat katman esneyerek merminin kinetik enerjisinin bir kısmını emiyor ve onu yavaşlatıyor.

Mermilerin yok edilemez bir cam parçasına ateşlendiği ve geri sektiği çizgi filmleri gördüyseniz bilin ki iş öyle yürümüyor. Mermi yine camı parçalayıp içine giriyor ama plastik, parçalanan cam katmanların dağılmasını önlüyor. Böylece mermi çekirdeğinin kinetik enerjisi katmanlara yayılıp hemen emiliyor ve mermi de yerinde kalıyor.

Kaynak: How It Works

9 Yorumlar
 1. Nihal diyor

  Harikaa bir anlatım olmuş kurşun gecirmiyo hakikaten çok güzel

 2. Ahmet Tavşan diyor

  Kırılmaz Cam Hakkında Bilmediğim Şeyler Öğrenmiş Oldum

 3. Çağdaş diyor

  Bence gerekli olan bir sey

 4. Emre Yılmaz diyor

  Çok kıymetli işe yarar. Bilgiler. Vermişsiniz. Teşekkür ederim. Doğru harika bir anlatım. Sunmuşsunuz. Tebrik ederim.

 5. Orkun diyor

  Kurşun geçirmez camalr hakkında bilgi almak istiyordum bu site çok iyi oldu gerçekten güzel anlatılmış her konuya değinilmiş.

 6. Blue508 diyor

  Kirilmaz cam ben hep favorim olmustur cok takdir ediyorum cunku.

 7. Mustafa diyor

  Kurşun geçirmez cam hakkında bir sürü şey öğrendim harika

 8. İlkay diyor

  Harika

 9. hasan diyor

  kırılmaz camların kalınlığı gerçekten çok fazlaymış ağırlıkla nasıl başa çıkıyorlar anlamış değilim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T