Mauna Loa Dağı

0

Mauna Loa dağı, Pasifik Okyanusu’ndaki Hawaii adalar zincirini oluşturan beş yanardağdan birisi. Ayrıca hem kütle hem de hacim bakımından dünyanın en büyük yüzey yanardağı. Destansı püskürmeleriyle meşhur Mauna Loa, yüzyıllardır düzenli olarak çevresini lava boğuyor.

Mauna Loa aktif bir kalkan yanardağ, yani şekli neredeyse tamamen lav birikintilerinden meydana gelmiş. Binlerce yıl boyunca sürekli yaşanan patlamalar Loa’ya yavaş yavaş bugün gördüğümüz şeklini vermiş, fazla silika içermeyen lav püskürtüleriyse siğ yamaçları oluşturmuş.

5.271 kilometrekare alanı kaplayan Loa’nın muazzam büyüklüğünü ilk bakışta kavramak gerçekten zor. Aslına bakılırsa, 80.000 kilometreküpe yakın katı kayadan oluşan Mauna Loa, Hawaii’nin yüzey alanının %50’sinden fazlasını oluşturuyor. Üstelik Loa o kadar ağır ki Dünya‘nın yerkabuğunu 8 kilometre çökerterek ters bir dağ meydana getirmiş.

Mauna Loa’nın yüksekliği ters dağla birleştirilirse, bu destansı dağın gerçek yüksekliği 17.170 metreye çıkıyor!

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T