Korkunç Tıp

0

Tarihte yararından çok zararı dokunan korkunç Orta Çağ tedavileri ve aygıtları nelerdir? Korkunç Tıp…

Günümüzde, kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir hastaneye gider, yıllar boyu tip eğitimi almış bir doktorun uygulayacağı, yıllar boyu denenmiş ve test edilmiş yöntemlerle tedavi olursunuz. Çağdaş tıbbı çoğumuz kanıksamış haldeyiz ama tarih boyunca atalarımız sağlık hizmetleri konusunda bizim kadar şanslı değildi.

Söz gelimi, Orta Çağ’da Avrupa’da kötü hijyen ve yaşam koşullarının kirliliği yüzünden hastalıklar çok yaygındı. Ne var ki insan anatomisine ilişkin bilgi çok sınırlı olduğundan çoğu hastalık cadılığa, şeytanlara, Tanrı’nın iradesine ve hatta gök cisimlerinin konumlarına bağlanırdı.

Kafatasına delik açılmasını gerektiren boşaltma işlemi, hastalığa yol açan, vücuda hapsolmuş kötü ruhların kaçması için uygulanan popüler bir yöntemdi. Bazıları da hastalığın beden sıvılarının dengesizliğinden kaynaklandığına inanıyor, o yüzden hacamatın (vücudun belli noktalarından kan aldırmanın ) her şeyi düzelteceğini düşünüyordu.

Bu işlemleri uygulayan “hekimler” genelde temel tıbbi bilgiye sahip rahipler ya da doğru aletlere sahip kasaplardı. Kullanılan ekipman nadiren sterilize edilirdi çünkü bulaşma hakkında pek bir şey bilinmiyordu ve ameliyatlar acıyı dindirecek anestezi olmadan yapılıyordu . İnsanların tedaviyi mümkün olduğunca ertelemesine hiç şaşmamalı!

Korkunç Tıp Tedavileri Ve Aygıtları

Osteotom: Zincirli testerenin bu ilk versiyonu ağaçlar değil, kol ve bacakları buduyordu. Elle çevrilen ostoetom, keski ve çekicin aksine kemikleri çatlatmadan kesebiliyordu.

Boşaltma: Boşaltma, tarihin bilinen en eski cerrahi operasyonlarından biri ve tarih öncesi zamana kadar gidiyor. Basıncı rahatlatmak için kafatasına delik açılması gerektiriyor.

Diş Anahtarı: Çürük dişi çekmek için diş anahtarının çengel ucu dişin etrafına geçiriliyor, sonra tüm alet tıpkı kilidin içindeki anahtar gibi döndürülerek dişi, dişetinden ayırıyordu.

Litotom: Hasta hala uyanıkken litotom idrar yolundan mesaneye sokuluyor ve küçük mesane taşlarını çıkarmada ya da büyükleri parçalayıp doğal yollardan atılmasını sağlamada kullanılıyordu.

Yapay Sülük: Birçok tıbbi durumun popüler tedavisi olan hacamatta kullanılan bu alet, gerçek sülükleri taklit ediyor, döner bıçaklarıyla deriyi kesip silindirdeki vakuma kanı emiyordu.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T