Karıncalar Neden Tek Sıra Halinde Yürür?

0

Karıncaların çoğunlukla tek bir çizgiyi takip ederek, bu hattı hiç bozmadan art arda dizilip yürüdüklerini görüyoruz. Peki Karıncalar Neden Tek Sıra Halinde Yürür?

Karıncalar son derece sosyal canlılar. Yaşamları,koloninin ayakta kalması üzerine kurulu ve hayatta kalmayı da bu kolektif anlayışları sayesinde başarıyorlar. Bir karınca kolonisi milyonlarca karıncadan oluşabilir. Ama hepsi güçlü bir takım ruhuna sahip. Bu uyumları neredeyse hiç bozulmuyor. Tabi olağanüstü iletişim becerilerine sahip olduklarını da ekleyelim.

Başarılarının kalbinde aslında bu iletişim güçleri var. İletişim derken aklınıza sadece vücut dili gelmesin; kimyasal iletişimi, yani kokular kimi zaman kendilerine ait olan bölgeyi savunmak için salgılayabileceği gibi, bazen karmaşık bilgilerin aktarılmasını da sağlıyor. Örneğin yiyecek kaynağını bulduklarında, bulunduğu bölgenin yerini bu şekilde aktarabilirler.

Her karınca türünün kendi ”feromon sözlüğü” var. Karşılaştıkları farklı durumlar karşısında farklı kokular salgılıyorlar. Bunların sayısı bazen 20 feromonu bulabilir. Yollarını belirlerken de ”takip feromonu” diyebileceğimiz özel bir koku salgılıyor, seçilen bu yolun en güvenli ulaşım hattı olduğunu tüm karıncalara bildirmiş oluyor ve bu sayede diğer karıncaların da aynı hattı takip etmesini sağlıyorlar.

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T