İnsanlar Nasıl Konuşur?

0

Ses telleri, özellikle de gırtlak (larenks), insanların iletişim kurmasını sağlayacak çok geniş aralıktaki sesleri çıkarmak için zamanla evrimleşmiştir. Peki ses telleri ve gırtlak nasıl çalışır?

Vokal kord adıyla da bilinen ses telleri, soluk borusunun (trake) en üstünde bulunan gırtlakta yer alır. Ses telleri, gırtlak boyunca uzanan ve çeşitli sesleri meydana getirmek için havanın ciğerlerden nasıl atılacağını kontrol eden mukoza zarı katmanlarıdır. Ses tellerinin insanlardaki birincil kullanım amacı iletişimi sağlamaktır . İnsan ses tellerinin şu anki düzeyine gelmesinin, primat ve özellikle de insan evriminin çeşitli aşamalarında sosyal grupların oluşumuna gösterilen bir tepki olduğu tahmin ediliyor.

Hava ciğerlerden atılırken ses telleri titreşip çarpışarak çeşitli sesler oluşturur. Çıkarılan sesin türünü, üzerinden hava geçtiği sırada ses tellerinin tam olarak nasıl çarpıştığı, hareket ettiği ve gerildiği belirler. Ses tellerinin hareketi vagus siniri tarafından kontrol edilir. Sonra da gırtlak, dil ve dudaklar tarafından değiştirilen ses, sözcüklere ve tanıyabileceğimiz biçime dönüşür. Temel ses frekansı erkeklerde ortalama 125 Hz, kadınlarda 210 Hz’dir. Çocukların ortalama perdesi daha yüksek olup 300 Hz civarındadır.

Erkek Ve Kadın Ses Telleri Farkı

Erkek sesleri çoğunlukla kadın seslerinden daha pestir. Bunun başlıca nedeni iki cinste bulunan ses tellerinin boyutunun farklı olmasıdır. Erkeklerin ses tellerinin daha geniş olması, daha düşük perdeli ses meydana getirir. Kadınların daha küçük olan ses telleriyse daha yüksek perdeli, yani tiz ses oluşturur.

Erkeklerin tellerinin ortalama boyutu 17 ila 25 mm, kadınlarınkiyse normalde 12,5 ila 17,5 mm arasındadır. Ama bu aralıkta, çok tiz sese sahip erkekler veya çok pes sese sahip kadınlar da olabilir.

Sesin perdesini etkileyen diğer büyük biyolojik farksa erkeklerin ses yolunun genellikle daha büyük olmasıdır. Bu, ses tonlarının, ses tellerinin boyutundan bağımsız olarak daha alçak olmasına neden olabilir. Erkek seslerinin perdesi ve tonu, cinsel başarıyla ilişkili olarak incelenmiştir ve pes sesli bireylerin üremede daha başarılı oldukları görülmüştür. Bunun için öne sürülen neden, daha pes bir ses tonunun erkeklerde daha yüksek testosteron seviyesine işaret ediyor olabileceği.

Kaynak: İnsan Bedeninin Sırları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T