İlk Renkli Film

0

İlk renkli film 1902’de, Londralı bir fotoğrafçı olan Edward Turner tarafından yaratıldı. Kullandığı yönteme Lee-Turner işlemi (Turner ve mali destekçisi Frederick Lee’nin soyadları) adı verildi.

Bu işlem 38 milimetre siyah beyaz kamera ile çekilen görüntüleri üç farklı renk filtresinden (mavi, yeşil ve kırmızı) geçirmeyi içeriyordu. Üçü üst üste gelince beyaz perdeye renkli görüntüler yansıtılıyordu. Her ne kadar büyük bir adım olsa da, filtreleri tam olarak üst üste getirmek dönemin şartlarında çok zor olduğundan görüntü genelde bulanık çıkıyordu.

YouTube video

Turner 1903 yılında henüz 29 yaşındayken hayatını kaybetti, ama bayrağı devralan George Albert Smith sadece iki filtre (kırmızı ve yeşil) kullanarak yöntemi geliştirdi. Smith bu çift renkli sisteme Kinemacoloradını verdi. Bir yüzyıl sonra Turner’ın çektiği ilk renkli film dijital görüntüleme teknikleri kullanılarak restore edildi. Film şu anda İngiltere’nin Bradford kentindeki Ulusal Medya Müzesinde gösterimde.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T