Hiperventilasyon

0

Aşırı hızlı soluma olarak da bilinen hiperventilasyon, panik ataklarının ve yoğun kaygı hislerinin ortak bir yanı.

Nefes alamadığınızı hissedince, vücudunuza daha fazla oksijen girmesi için daha hızlı soluyorsunuz. Ne var ki bu, kanınızdaki oksijen düzeyini artırmak yerine karbondioksit düzeyini düşürüyor. Dolayısıyla kanınızın pH dengesi değişerek daha alkali bir hal alıyor, bu da alyuvarların oksijeni doku hücrelerine iletmek yerine ona sıkı sıkı sarılmasına yol açıyor. Bunun sonucunda problem katlanarak büyüyor; daha fazla oksijen almaya, karbondioksit düzeyinizi daha da azaltmaya çabalıyorsunuz.

Kısır döngüyü kırmanın bir yolu, ağzınıza kapatacağınız bir kese kağıdından soluk alıp vermek. O zaman soluduğunuz karbondioksitin bir kısmını geri almaya mecbur oluyorsunuz. Ne var ki bu ancak hiperventilasyon bir anksiyete veya panik atak sonucuysa işe yarıyor.

Oysa aşırı hızlı soluma astım, enfeksiyonlar, kan kaybı veya kalp krizi yüzünden de olabilir. Bu durumlardaysa karbondioksit düzeyinin artması tehlikeli. O yüzden en iyi tedavi sakinleşmek, nefes alışverişinizi yavaşlatmak ve problem devam ederse tıbbi yardım almak.

Kaynak: İnsan Bedeninin Sırları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T