Himalaya Dağları Nasıl Oluştu?

0

Himalaya Dağları Nasıl Oluştu? İzole bir ada olan Hindistan, 200 milyon yıl önce Asya’ya doğru sürüklenmeye başladı. Milyonlarca yıl sonra anakarayla çarpışması dünyanın en yüksek sıradağlarını yaratacaktı.

60 Milyon Yıl Önce

Hindistan kuzeye ilerledikçe Tetis Denizi’nin genişliği yavaş yavaş azaldı. Hindistan, kendisine yakın kaya yoğunluğuna sahip bir kara kütlesi olan Avrasya’ya ulaştığında yerkabuğunu oluşturan çökel her iki yönden de aşırı bir baskı hissetti. Başlangıçta her iki kıta levhasının da batmazlığı eşit olduğu için “yitim” süreci yaşanamıyor, yani levhalardan biri diğerinin altına dalamıyordu. Deniz daraldıkça ve basınç arttıkça onu rahatlatmanın tek yolu, levhaların arasındaki yerkabuğunun yukarı fırlaması oldu.

40 Milyon Yıl Önce

Tetis Denizi’nin tabanındaki ağır çökel, zamanla Avrasya levhasının altına kaçtı. Bu arada Hindistan, Avrasya levhasının tabanını itmeye devam ederek levhanın altına yerleşti. Hindistan levhası hareket etmeye devam etti ama çarpışmadan sonra ilk hızının yarısı kadar yavaşladı.

20 Milyon Yıl Önce

Tetis’in tabanı levhaların altına girmeye zorlandıktan sonra geriye sadece bir miktar ağır çökel kaldı. Çarpışan levhalar arasında sıkışan bu çökel yukarı çıkmaya başladı. Kaybolan deniz suyunun yerini alan bu topraklar, Himalayalar’ın ilk oluşumuydu. Avrasya levhasının bir parçası olan Tibet, onlarla birlikte yükselmeye başladı.

Günümüz

Himalayalar‘ın yüzeyinden 19 kilometre derinde, Hindistan levhası hala Avrasya levhasının altında kuzeye doğru ilerliyor. İki levha birbirine baskı yapmaya devam ettikçe oluşan kuvvetler Himalaya Dağları‘nı her yıl birazcık daha yükseltiyor.

10 Milyon Yıl Sonra

Levhalar mevcut hızda birbirlerinin üzerinde hareket etmeye devam ederse Nepal’in ülke sınırları üst üste gelecek ve ülkenin varlığı sona erecek. Nepal yok olduğunda Himalaya Dağları Hindistan sınırına yaklaşmış ve daha da yükselmiş olacaklar.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T