Hayalet Restoranlar

0

Teknolojinin gelişmesiyle insanların yemek yeme alışkanlıkları da farklılık göstermeye başladı. Cep telefonundan istediğiniz yemeği tek bir tıkla ayağınıza kadar getirtiyorsunuz. Bu durum  doğal olarak restoranların çalışma şekline de yansıyor. Hayalet restoranlar, kapısından girip sipariş veremeyeceğiniz, bunun yerine sadece elektronik ortamda sipariş alan restoranlar olarak adlandırılabilir..

Hayalet restoran açmayı kolaylaştırmak için kurulan CloudKitchen gibi bazı firmalar mutfak, teknolojik alt yapı ve teslimat işlerini üstleniyor. Bu firmaların sunduğu mutfaklar onlarca hayalet restoranın bir arada çalışmasını sağlıyor.

Her ne kadar ülkemizde çok yaygın olmasa da UberFood ve Doordash gibi girişimler yemeklerin dağıtımını üstlendiği için, size düşen yalnızca mutfağınızda yemek hazırlamak kalıyor. Yapay zekâ gibi teknolojilerin yardımıyla oluşturulan yazılımlar kaynak kullanımı ve işletme yönetiminde önemli avantajlar oluşturuyor.

Pahalı dükkân kiraları, restoran tasarımı ve çalışan maliyeti gibi toplam maliyetlerin azalması bu restoranları daha hesaplı hale getirmiş oluyor. Her ne kadar hayalet restoranlar yaygınlaşıyor olsa da dışarı çıkıp bir şeyler yemek isteyenler için geleneksel restoranlar uzunca bir süre göz bebeği olacak gibi duruyor.

Kaynak: Bilim ve Teknik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T