Güldüğümüzde Ne Olur?

0

Bir şeyi komik bulduğumuzda hangi kaslar tepki verir? Sahte kahkaha atmak neden zordur? Güldüğümüzde Ne Olur?

Gülmek bazen tamamen istemsizdir ve bir dizi karmaşık kas içerir. Sahte kahkaha atmanın ya da en uygunsuz zamanlarda aniden neşelendiğinizde kahkahanızı bastırmanın böyle zor olması bu yüzdendir. Yüzdeki zygomaticus major ve minor kasları elmacık kemiklerine bağlıdır, yüz ifademizi aşağı doğru çekmek için çeneye doğru iner. Zygmaticus major aynı zamanda dudağı yukarı ve aşağı doğru çeker.

Kahkaha, öksürme ve konuşma için kullanılan mekanizmalar aynıdır.

Gülme sesimiz, öksürme ve konuşma için kullanılan aynı mekanizmalar tarafından, yani ciğerler ve gırtlak tarafından üretilir. Normal nefes aldığımızda akciğerlerden gelen hava, gırtlaktaki tümüyle açık ses tellerinden hiç engellenmeden geçer. Ama ses telleri kısmen açıkken hava geçemez ve bir tür ses çıkarır. Kahkaha ise ses telleri kapalıyken nefes verdiğimizde çıkan sestir ve solunum kaslarımız da fasılalı olarak devreye girerek, kahkahanın o kendine has ritmik sesini meydana getirir.

Güldürücü kas (risorius) ise gülümsemek için kullanılır ama yüzün daha küçük bir kısmını etkiler. Kontrol edilmesi zigomatik kaslardan daha kolaydır. Sonuç olarak, güldürücü kas daha çok neşeli numarası yapmak için kullanılır, böylece diğer insanlar sahte kahkahayı kolayca anlayabilirler.

Kaynak: İnsan Bedeninin Sırları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T