Görev Komuta Merkezi (Houston)

0

Dünya‘nın dört bir tarafında bir sürü görev komuta merkezi bulunuyor ama bunlar arasında en ünlüsü hiç şüphesiz NASA‘nın Houston’da ki Christopher C Kraft Jr Görev Komuta Merkezi. Bu tarihi bina bir zamanlar Apollo görevlerinin ve Uzay Mekiğinin komuta merkeziydi. Şimdi ise Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndan sorumlu.

Görev komuta merkezinin en bilinen yeri “ön oda”. İçi bilgisayarlarla ve dev ekranlarla dolu. Dünya ile konuşmak isteyen, görevlerini alan ve ortaya çıkan problemleri çözmek isteyen Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndaki Amerikalı astronotlar bu odayla temas kuruyor. Onlarla CAPCOM (capsule communicator) bölümü ilgileniyor. Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun çalışmasından sorumlu birkaç düzine eleman daha var. Ekipler 365 gün 24 saat vardiyalar halinde çalışıyor ve diğer komuta merkezleri ile sürekli olarak iletişim halinde kalıyorlar.

Her birim direktöre rapor veriyor. Tüm kararlar, örneğin Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun manevra yapması veya bir uzay aracına kenetlenmesi, direktör onayı ile gerçekleşiyor. Komuta merkezinde çalışanlar bu odaya girme den önce bir ile üç yıl arası süren özel bir eğitimden geçiyorlar. Direktörler ise çok daha deneyimli. Burada çalışmak hem çok önemli hem son derece prestijli.

Diğer Komuta Merkezleri

NASA Goddard Space Flight Center (Maryland) Neyi İzliyor?→ Hubble Uzay Teleskobu

NASA Jet Propulsion Laboratory (California) Neyi İzliyor?→ İnsansız Gezegenlerarası Görevler

European Space Operations Centre (Darmstadt) Neyi İzliyor?→ESA Uyduları ve Sondaları

RKA Mission Control Center (Korolyov) Neyi İzliyor?→ Uluslararası Uzay İstasyonu

Beijing Aerospace Command and Control Center (Pekin) Neyi İzliyor?→ Çin Uzay Programı

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T